Arkeolojik veriler ışığında geç Tunç Çağı'nda Orta Anadolu-Batı Anadolu ilişkileri
Central Anatolian-Western Anatolian relationships in late Bronze Age within the light of archaeological data
  1. Tez No: 547515
  2. Yazar: HASAN UMUT KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Geç Tunç Çağı Anadolu'sunun belirleyici gücü olan Hitit Devleti, yaptıkları askeri ve siyasi hamlelerle çevrelerindeki vasal ülkeleri kendisine bağlarken kültürel olarak da birçok etki bırakmıştır. Bu etkilerin izleri günümüzde arkeolojik verilerle kanıtlanmaktadır. Hitit Devleti'nin erken dönemden beri Batı Anadolu ülkeleri olan ilişkileri yazılı belgelerden anlaşıldığına göre zaman zaman düşmanca zaman zaman dostane bir şekilde ilerlemiştir. Orta Anadolu ve Batı Anadolu'da yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan bazı eser grupları her iki bölge arasındaki iletişimin kültürel kanıtlarıdır. Yapılan tez çalışması kapsamında bu veriler değerlendirilerek bölgelerin birbirleriyle olan kültürel alış–verişinin sınırları detayları ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Hittite State, the determining force of the Late Bronze Age Anatolia, left significant cultural impacts as it subjugated its surrounding vassal countries with their military and political moves. The traces of these effects have been proven via archaeological data today. Since the early period, the relations of the Hittite State with the Western Anatolian countries have been sometimes hostile and sometimes friendly as it is understood from the written documents. Some groups of artifacts, found in archaeological excavations in Central and Western Anatolia, are cultural evidence of communication between the two regions. Within the scope of this thesis, these data have been evaluated with an attempt to reveal the details and limits of the cultural exchange between the two regions.