Süt sığırlarında makinalı sağım koşullarında değişik masaj yöntemlerinin süt verimine etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 35880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATTİLA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamış E. ü. Ziraat Fakültesi Deneme Ahırı 'nda 8 baş Siyah-Alaea ırkından sığırla yürütülmüştür. Biri kontrol olmak üzere toplam 4 değişik grup için 3 değişik masaj yöntemi (sırasıyla kontrol, 45 sn süreyle sıcak su + el masajı. 45 sn süreyle soğuk su f el masajı. 45 sn süreyle el masajı) 4 x 4 çoklu latin kare deneme desenine göre yapılmıştır. Araştırmamızda, muamele gruplarının süt verimi, sag.im süresi ve süt akış hıkına etkileri 12 hafta süreyle incelenmiştir. Çalışmamızdan elde edilen veriler SAS istatistik paket programında değerlendirilerek muamele farklılıkları ve muamele gruplarının farklı çıktığı durumlarda Duncan testine gidilerek ortalamar arasındaki farklar araştırılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulguların sonucunda yapılan masajın süt verimine olumlu etkisi SİM ve EM muameler için önemli bulunurken SOM'nın süt verimini azaltıcı etkisi saptanmış ancak bu etki kontrole göre önemsiz bulunmuştur. Sağım süreleri için yapılan masajın sağım suresine etkisi önemsiz çıkmıştır. Süt akış hızları için aynı şekilde tüm muamele grupları için önemsiz bulunmuştur. Araştırmamızdan elde edilen bulguların ışığı altında. SOM ve EM. muameleler sağım için olumlu etkileri olan sagun teknikleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study carried out with 8 Black-White cows. Study conducted with four treatments which one of was control and third of them were different type of massages. A multiple 4x4 latin square design was used in study. The effects four treatments, control group (CG), hot water massage (HWM), cold water massage (CWM) and hand massage (HM), on the milk yield, milking period and milk flow rate was investigated during 12 week periods. According to the obtained results, while the effect of HWM and HM treatments (the massage with hot water and hand) on milk yield were positive and CWM treatment (cold water massage) was negative. But effect between the CWM treatment had reduced effect on milk yield and the effect between this massage type with con trol group was insignificant (P>0.05). In conclusion, the effect of HWM and HM treatments can be used for milking technique because of their positive responces on the investigate traits.