Domuz derilerinde yağ giderme süresi ve proseslerinin kısaltılması üzerinde mukayeseli bir araştırma
- Tez No: 35879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmada, Dersaş Deri Fabrikasının Rusya'dan temin ettiği ithal tuzlu-yaş domuz derileri arasından tesadüfen 15 adet seçilmiştir. Bu derilere farklı yağ giderme metodları uygulanarak giysilik-süed olarak işlenmiştir. Daha sonra elde edilen deri örnekleri üzerinde uygulanan fiziksel testler ve kimyasal analizler ise Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Deri Teknolojisi Bölümü Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerler üzerinde“ t testi ”ve“ korelasyon katsayısı ”hesaplanmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek domuz derilerinde en iyi yağ giderme metodu tespit edilmiştir. ABSTRACT In this study, IS salted pigskins imported from Russia by Dersaş, Leather Factory was selected by coincidence. Different degreasing methods were applied to these leathers to get garment suede leather. After then, the physical and chemical analysis were applied to the leathers in E.Ü. Agricalture Faculty Leather Technology Laboratory and Faculty Centre Laboratory.“ t test ”and“ corelation coefficient ”was calculated accordi*^ to these results. The best methods of degreasing was found according to the results.
Özet (Çeviri)