M. 615 yılında inen ayetler
M. 615 yılında i̇nen ayetler
  1. Tez No: 358806
  2. Yazar: HATİCE MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışkan, Hatice Merve, 615 Yılında İnen Ayetler, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Halis Albayrak, 87 s. ÖZET Tez giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu ve önemi ile yöntem ve kaynaklar açıklanmıştır. Birinci Bölümde, Mekke döneminin tarihi olayları verilmiş, 615 yılı detaylı bir şeklide anlatılmıştır. Ardından Kur'ân-ı Kerim'in tertibinde kullanılan geleneksel ölçütlere yer verilmiştir. Farklı nüzûl tertiplerinin incelenmesinin ardından tarihi olaylardan yola çıkarak 615 yılında indiğini düşündüğümüz sureler tespit edilmiştir. İkinci Bölümde, tespit edilen 6 sure vurgulanan konular ve kişiler açısından analiz edilmiştir. Vurgulanan her konu başlık içinde bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Kişiler ise, Hz. Muhammed, çağrıyı kabul edenler ve çağrıya başkaldıranlar olarak 3 alt grupta incelenmiştir. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Çalışkan, Hatice Merve, Ayâhs in The Year Of 615, Master Thesis, Supervisor: Prof. Dr. Halis Albayrak, 87 p. ABSTRACT The thesis is composed of introdiction, two chapters and conclusion. The introdictionpart explains subject and importance of th eresearch and method and bibliography. Chapter 1 investigates the historic event of the period of the Mekka and the year of 615 in detail. After that it shows traditional criteria used in Tafsîr. And it reviews that after the order of âyahs and surahs were examined, surahs in the year of 615 were detected. Chapter 2 focuses on two topic; analysis of surahs in terms of accentual and examine of surahs in point of people. All of the topics were evaluated in the title. In regard to people, they were examined as Mohammed, believed people and insurgent people. In the conclusion part, a general evaluation was performed.