Türkiye'de sağlık reformu ve hanehalkı refahı üzerindeki etkileri
Health care reform and its effects on household welfare in Turkey
- Tez No: 358805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte cepten yapılan sağlık harcamalarının, hanehalkı refahı üzerindeki etkilerini incelemektir. Harcama sonrası gelir dağılımı, göreli yoksulluk ve finansal katastrofinin araştırılması, çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada TÜİK tarafından yayımlanan 2003-2011 yıllarına ilişkin Hanehalkı Bütçe Anketi mikro verileri kullanılmış ve finansal katastrofi üzerinde etkili olan unsurlar, lojistik regresyon yardımıyla araştırılmıştır. Bu bağlamda, sağlık reformunun sağlık hizmetleri kullanımını artırmakla birlikte, gelir dağılımını bozduğu, yoksulluk oranını artırırken özellikle yoksul kesimi daha da yoksullaştırdığı ve çeşitli düzeylerde finansal katastrofiye neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is investigate out of pocket health expenditures and its effects on household welfare after health transformation programme which is carried out in 2003. The focus of the study is income distribution, relative poverty and catastrophic health expenditures. The study used descriptive analysis on 2003-2011 TURKSAT household budget survey data and catastrophic health expenditure is calculated by different ratios and logistic regression is used for address the determinative of catastrophic health expenditures. After health transformation programme using of health care ratio increased. On the other hand income distribution got worse, out of pocket health expenditures caused catastrophic expenditures and poverty among households, especially poorest.