Evli bireylerin cinsiyete göre aldatma eğilimleri, evlilik doyum düzeyleri ve cinsel doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between married couples i̇n terms of sex and the link between their sextual and marriage satisfactory level and tendency towards decepsion
- Tez No: 358817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Erkeğin kadına, kadının erkeğe duyduğu arzu doğanın kanununda mevcuttur. Aile olmak bir erkek ve bir kadının aynı evde yaşamasından ziyade bir durumdur. Birbirlerine karşı sorumlu olan çiftler arasında yaşanan sorunlar doğal olmak ile birlikte, affedilmesi güç sonuçlar da doğurabilmektedir. Son zamanlarda boşanmalarında artması ile gündemde olan aldatma bir takım tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma ile konu ile ilgili tartışmaları netliğe kavuşturmak adına yapılan araştırmalara bir yenisini daha eklenecektir. Bu çalışmada, kadın ve erkeklerin farklı aldatma gerekçelerine dayanılarak, cinsiyet durumu baz alınıp erkeği veya kadını aldatmaya götüren faktörler ve sonuçlar araştırılmıştır. Ayrıca aldatmadan sonra devam eden evlilikten ve cinsellikten alınan doyum arasındaki ilişkinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle 42'si kadın, 44'ü erkek olmak üzere toplam 86 katılımcıya, kişisel bilgi formu, aldatma eğilim ölçeği, evlilik yaşam ölçeği, Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği erkek ve kadın formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda erkeklerin kadınlara göre aldatma eğilimleri yüksek bulunmuştur. Aldatma eğilimi arttıkça evlilik doyumu ve cinsel doyum artmaktadır. Evlilik doyumu ile cinsel doyum arasındaki ilişki ise anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
It is available in the laws of nature that the desire exist between male to female, and female to male . Being a family is a concept more than a man and a woman living in the same house.it can be accepted in a natural way for couples to have problems who has responsibilities towards eachother…However it may lead to situations which are hard to be forgivven. Recently, with the increase in divorce, the agenda has brought in a team discussion for this subject. In this study,along with the relevant discussion on this research in order to clarify the subject ,one more study will be added. In this study, men and women are on the basis of different grounds of infidelity, male or female gender status are taken as the base and the results were examined as factors that lead to infidelity. Also, after infidelity marriage and sexuality from the ongoing relationship between the satisfaction is measured and evaluated. Therefore, 42 female, 44 male, with a total of 86 participants,were asked to fill out a personal information form, on scale deception trends, married life scale, Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction was applied to male and female forms. As a result of the analysis the infidelity of men to women was found in higher tendencies.it was observed that Infidelity increases marital satisfaction and sexual satisfaction tendency. According to the research The relationship between marital satisfaction and sexual satisfaction was not found meaningful.