İstanbul'da yaşayan bireylerde suç mağduriyet korkusunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of the factors affecting the fear of the individual living in Istanbul for being subject to crime
  1. Tez No: 358816
  2. Yazar: CANSU AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“İstanbul'da Yaşayan Bireylerde Suç Mağduriyet Korkusunu Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi”başlıklı bu tez çalışmasında bireylerin suç mağduriyet korkusu, mağduriyet risk algısı ve her ikisinin kişilerin algıladıkları sosyal destek ve kaygı düzeyleri ile olan ilişkilerinin betimleyici bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde ikamet eden ve kolayda örnekleme yolu ile ulaşılan 542 kişinin Suç Korkusu Ölçeği'ni, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'ni, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'ni ve anket formunu yanıtlamaları istenmiştir. Suç mağduriyet korkusu ve mağduriyet risk algısı bağımlı değişkenlerinin; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı, günlük televizyon izleme süresi, günlük internet kullanım süresi, sosyal destek, kaygı düzeyi ve güvensiz hissetme bağımsız değişkenleri sebebiyle anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kadınlar erkeklerden daha fazla suç mağduru olmaktan korkmakta ve mağdur olacaklarına daha çok ihtimal vermektedir. Medeni durumda ise boşanmış bireyler bekar ve evli olanlara göre suç mağduru olmaktan daha çok korkmaktadır. Aileden algılanan sosyal destek arttıkça bireylerin suç mağduru olma riski altında olduklarına yönelik inancın daha yüksek oldukları bulgusu elde edilmiştir. Sürekli kaygı düzeyi yükseldikçe suç mağduru olma korkusu artmaktadır; bireylerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyi yükseldikçe suç mağduru olacaklarına dair risk algıları da yükselmektedir. Kişilerin kendilerini güvensiz hissetmeleri oranında suç mağduriyet korkusu da mağdur olacaklarına dair inançları da artmaktadır. Suç mağduriyet korkusu, suç eyleminin varlığında da yokluğunda da çağımızın önemli problemlerinden biri haline gelmiştir. Bireyleri hem maddi hem de manevi olarak etkileyen suç korkusu, üzerinde çalışılması ve belirli stratejiler geliştirilmesi gereken bir araştırma alanı olarak yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study with the title“Analysis of the Factors Affecting the fear of the Individual living in Istanbul for being subject to Crime”, it is aimed at analyzing the crime victimization fear, victimization risk perception of the individuals as well as the relations of both with the social support and concern level perceived by the individuals. 542 people living in various districts in Istanbul and reached through convenience sampling method were asked to respond the Fear of Crime Scale, Perceived Social Support Scale, State- Trait Anxiety Inventory and the questionnaire form. It was analyzed whether the dependent variables of crime victimization fear and victimization risk perception are differentiated significantly from the independent variables of gender, age, education level, income level, marital status, number of children, daily television watching period, daily internet usage period, social support, anxiety level and feeling unsecured. According to the findings obtained, the women are scared more of being subject crime (crime victimization) and they consider being a victim of any crime more likely, than the men do. As for the martial statuses of the individuals, divorced individuals are afraid more than the single and married ones of being subject to any crime. It was found that as the social support detected from the family increases, the belief of the individuals that they may become subject to crimes is increased. As he continuous concern level increases the fear for being subject to crime also increases. The fear for being a victim and the belief that they would become victim increase as the individual feel themselves less secured. The fear for being a victim has become one of the important problems of our age regardless the existence of any crime act. The crime fear affecting the individuals both mentally and financially has become an area of study on which the studies should be conducted and certain strategies are to be developed.