Varroq mücadelesinde kullanılan bazı tarımsal ilaç kalıntılarının Ege ve Akdeniz bölgesi ballarındaki kalıntılarının araştırılması
The Research on the some pesticide residues used against to varroq in mediterranean and aegean region's honey
  1. Tez No: 35882
  2. Yazar: EMİNE ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ABSTRAKT Bal değerli bir gıdadır. Bir çok insan balı severek tüketir. Diğer canlılarda olduğu gibi, bal arılan için de pek çok zararlı hastalık organizmaları vardır. En zararlı ve etkili olanı bir akar olan Varroa Jacopsini Qudemans'dir. Korunma genellikle kimyasal metodlarla yapılır. Bu araştırmada Varroa'ya karşı kullanılan 6 pestisidin (Fluvalinate, Bromoproplate, Amitraz, Malathion, Deltametrin ve Coumaphos) ballardaki kalıntıları incelenmiştir. Bal örnekleri Ege ve Akdeniz bölgelerinden sonbahar 1993 ve ilkbahar 1994 hasat dönemlerinde toplan 50 örnek olacak şekilde alınmış ve incelenmiştir. Fluvalinate kalıntısı 11 örnekte, Bromoproplate kalıntısı 7 örnekte, Amitraz kalıntısı 6 örnekte, Malathion kalıntısı 8 örnekte saptanmıştır. Deltametrin ve Coumaphos kalıntısı hiç bir bal örneğinde tesbit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Honey is a valuable food. Many people consume honey. Like other living organisms there are a lot of harmful and pathogenic organisms for honey bees. The most harmful and effective one is an acarid namely Varroa Jacopsini Qudemans.The protection is generally done by chemical methods. In this research, residues of six pesticides (Fluvalinate, Bromoproplate, Amitraz, Malathion, Deltametrin and Coumaphos) which are used against Varroa were analysed. Honey samples were supplied from Aegean and Mediterranean regions. In autumn 1993 and Spring 1994 harvesting seasons of total 50 different samples were analysed. Fluvalinate residue was found in 11 samples, Bromoproplate residue was found in 7 samples, Amitraz residue was found in 6 samples, Malathion residue was found in 8 samples. The residues of Deltametrin and Coumaphos were not detected in any sample. 11