Bal arısı kolonilerinde varroa destructor mücadelesinde kullanılan bazı organik asitlerin ve uçucu yağların etkinlikleri ile koloni gelişim ve davranış parametreleri üzerine etkileri
Determination of the effects on behavior parameters and efficiency of colony development of some organic acids and essential oils that are used to fight against varroa destructor in honey bee colonies
  1. Tez No: 524624
  2. Yazar: EKİN VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Varroa destructor, yalnızca bal arılarında bulunan, arıların kolonilerinde hayatlarını sürdüren ve üreyen, arıcılığa zararı çok fazla görülen bir dış parazittir. Varroa, neredeyse Dünya'nın tümüne yayılmış ve bal arısı kolonilerinde gözlenmekte olan bir zararlıdır. Bu parazit, arıların pupalarında protein kayıplarına, ergin larvada vücut ağırlığı azalmasına, ergin arıların ise ömürlerinin ve abdomen kısalmasına, kanat kayıplarına, ayak ve kanat bozukluklarına, ağırlık kaybı, uçuş etkinliklerinin ve yavru yetiştirmenin azalmasına, erkek arıların sperm üretiminin düşmesine, kış kayıplarında artışa ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Varroa başta olmaküzere, bal arılarında hastalık ve parazitlere karşı kullanılan sentetik kimyasal bileşikler, balda ve balmumunda kalıntı bırakarak kısa veya uzun vadede bal arılarına ve insanlara zarar vermektedir. Aynı zamanda bu sentetik kimyasal ilaçlar, Varroa'nın ilaca karşı direnç oluşturmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, son yıllarda Varroa'ya karşı mücadelede doğaya, bal arısınave insan sağlığına zararlı olmayanorganik asitlerin ve uçucu/esansiyel yağların kullanımına ağırlık verilmiştir. Bu tezde Varroa mücadelesinde yaygın kullanılan bazı esansiyel yağların ve organik asitlerin,bal arısı kolonilerinde gelişim ve davranış parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Varroa destructor is an external parasite residing only in honeybees, continuing its growth and life in bee colonies and causing the most damage for beekeeping.Varroa is a pest,spreading almost to the entire world and monitoring in all colonies.Varroa causes loss of protein in bee pupae and reduction ofbodyweight in the larvae mature period and life shortening, wings loss, abdomen shortening, wing and feet disorders, live weight loss,a decrease in the flying activity, a decrease inbrood raising, regarding adult bees and reduction of sperm production,damage of the immune system and increase the losses of winter regarding male bees. All kinds of chemical and syntheticcompounds that used againstdiseases and parasites especially for varroa in honey bees, damage honey bees and humans in the short or long term,leaving residues in honey and wax. Also drug resistance and spread of Varroa causethe creation of a generation, resistant against chemicals being used. Because of these reasons, substances, non-hazardous for nature and honey bees, have mostly been used recently instead of varroa. In this thesis,effects of some essential oils and organic acids, widely used against Varroa, on some bee attitudes andcolony growth parameters will be investigated.