Sivil itaatsizlik bağlamında bir savaş karşıtı hareket olarak: Vicdani red
In the context of civil disobedience as anti wamovement:Conscientious objection
- Tez No: 358872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL FATİH TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma; adil olmayan ve vicdanlara seslenmeyen bir yasaya karşı gelmenin ulus-devlet yapılanması ve hukuki sistemi içinde ne anlama geldiğini ve bunun sonucunda da nelerin elde edilip nelerin elde edilemeyeceğinin anlaşılmasına yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Baskıya karşı direnme olgusu içerisinde bir araç olarak kullanılan sivil itaatsizlik ile militarist yapılara karşı çıkan vicdani reddin sunulan teorik çerçeveleri ile önce konuya bir derinlik kazandırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda daha yaşanılabilir bir dünya hayal eden savaş karşıtı hareketler ile ilgili olarak, sivil itaatsizlik ve vicdani ret olgularının ilişkilendirilmesi üzerinden yapılan sınırlı sayıdaki çalışmaya bir katkı sağlaması amacı ile hazırlanan bu çalışma, toplumsal hareketlerde yaşanan son dönem gelişmeler de dikkate alındığında, savaş karşıtı hareketlerinde bu gelişmelerden etkilenmesi ve yeni alternatiflerin aranması son derece olağan bir durum olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla bu çalışma yeni bir alternatifin oluşturulabilmesi yönünde bir tartışma yürüterek, sorunların çözümüne yönelik bir bakış geliştirecek ve Türkiye?de yaşanan son dönem eylem pratiklerini de içine alan genel bir değerlendirme yapacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to help being understood what means in the structure of nation-state and regal system to defy a law that is not just and not spoken to consciences and in the result of this, whatever has been gotten. Before all else, it has been worked to be gotten dept to the topic with presented theoretical limits of conscientious objection that defies militarist structures with civil disobedience being used like a tool in the fact of opposition to constraint. By means of this, when it is taken note of final developments on social activities and the stualy being prepared to give some help to limited studies done with making contact with civil disobedience and conscientious objection facts by concerned with activities opposed to war that imagine a more liveable world, it is appeared normally that activities opposed to war are influenced from these developments and looked for new alternatives. Consequently this study will develop a view for solition of problems by making a go of argument for been a new alternative and will do a general evaluation that contains final activity practises in Turkey.