Bizans tarih yazarlarından Ioannes Skylitzes?in, Sinopsis Istorion adlı eserinde Türkler (1025-1057)
Turks in Ioannes Skylitzes?s his work Sinopsis Istorion (1025-1057)
- Tez No: 358873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KEÇİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilindiği gibi Selçuklular 1025-1057 yılları arasında Anadolu?nun doğusunu yani Bizans egemenliğinde bulunan toprakları keşfederek seferler yaptılar. Fakat Türk tarihinde bu yıllara ait kaynak eksikliği bulunmaktadır. Bu araştırmadaki amacımız tarihe ışık tutmaktır. Çalışmanın içeriği incelendiğinde de görüleceği gibi, İoannes Skylitzes 1025-1057 yıllarını kapsayan ?Sinopsis İstorion? adlı eserinde Türklerin menşei, Selçuklu Türklerinin devlet olma süreci ve özellikle de Selçukluların Doğu Anadolu?ya yaptığı kuşatmalar hakkında ayrıntılı ve kayda değer bilgiler vermiştir. Bu nedenle çevirisini yaptığımız İoannes Skylitzes?in ?Sinopsis İstorion? adlı eseri Türk Tarihi?ne katkı sağlayacak kıymetli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
As it is known, Seljuks surrounded by exploring the east of Anatolia namely the lands dominated by Byzantine between the years 1025-1057.But there is a lack of resources in Turkish history about these years. Our aim of preparing this study is to shed light on history. As seen from the contents of the study, Ioannes Skylitzes gave detailed and valuable information about the origin of the Turks, the process of becoming a state of the Seljuk Turks and especially about the Seljuk?s surroundings in eastern Anatolia in his work ?Sinopsis Istorion? covering the years 1025-1057. For this reason, Ioannes Skylitzes?s Sinopsis Istorion which we translated is a valuable source that will contribute to the History of Turkish.