Kronik aktif hepatit C olgularında serum adiponektin ve leptin seviyeleri ile insülin rezistansının peginterferon ve ribavirin tedavisine etkisi
Total serum adiponectin and leptin levels, insulin rezistance effects on the success of antiviral treatment in chronic hepatitis C virus-genotype 1 infection
  1. Tez No: 358954
  2. Yazar: TANER BABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: Total serum adiponektin seviyelerinin hepatit c virus (HCV) genotip 4 ile en fekte hastalarda antiviral tedaviye yanıtta iyi bir prediktif faktör olduğu bildirilmektedir. Biz HCV genotip 1 ile enfekte 80 hastada 48 haftalık antiviral tedavi başarısı ile tedavi öncesi serum total adiponektin, leptin, insülin direnci (HOMA skorları) ve vücut kitle indeksi (VKİ) dahil olmak üzere çeşitli metabolik faktörlerin ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tedavi sonrasında hastaların 43 tanesinde kalıcı virolojik yanıt elde edilerken 37 hastada kalıcı virolojik yanıt yoktu. Ayrıca tedavi öncesi HCV RNA ve serum ferritin düzeyi, modifiye İshak skorlamasına göre hepatik aktivite indeksi / karaciğer fibrozis skorları ve kalıcı virolojik yanıt ile ilgili hepatobiliyer fonksiyon testleri gibi diğer laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Kalıcı virolojik yanıt elde edilen ve edilemeyen grup arasında yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu. Ortalama serum HOMA skoru ve vücut kitle endeksi kalıcı virolojik yanıt elde edilemeyen grupta, kalıcı virolokik yanıt elde edilen gruba göre anlanmlı olarak daha yüksek olarak bulundu (p 0.05).Univaryant analizde yaş, trombosit düzeyleri, fibrozis skorları, HOMA skorları, bazal HCV RNA düzeyleri, serum ferritin düzeylerinde kalıcı virolojik yanıt gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark varken, multivaryant analizde kalıcı virolojik yanıt gelişimi ile ilgili olarak sadece trombosit düzeyleri ve tedavi öncesi fiboris skorları istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Ayrıca serum adiponectin ve leptin seviyeleri ile fibrozis skoru ve veya insülin rezistansı arasında korelasyon yoktu. Sonuç: HCV genotip 1 ile enfekte olgularda antiviral yanıt ve hepatik histoloji ile hastaların bazal serum total adiponektin ve leptin seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Total serum adiponectin levels were reported to have significant correlation with liver histology and it was deemed to be a good predictor of antiviral response in hepatitis C virus (HCV) genotype 4 infected patients. We aimed to investigate the relationship of various metabolic factors including pretreatment serum total adiponectin, leptin and insulin resistance (HOMA scores), body mass index (BMI) with the success of 48 weeks anti-viral treatment in 80 patients with HCV/genotype 1 infection. Methods: At the end of treatment, 43 of them had sustained virologic remission (SVR) and 37 did not develop SVR. We also evaluated the other laboratory parameters such as pretreatment HCV RNA and ferritin levels, hepatic activity index/liver fibrosis scores according to modified Ishak's scoring and hepato-biliary function tests with regard to SVR. Results: There were no age and sex differences between the patients with and without SVR. The mean serum HOMA scores and BMI measures were found to be higher in non-SVR group than that of SVR group (p0.05). The mean serum leptin levels were 15.1 pg/ml and 14.7 pg/ml in patients with and without SVR (respectively, p>0.05). Univariant analysis showed that age, platelet levels, fibrosis scores, HOMA scores, basal HCV RNA levels, ferritin levels were found to be statistically significant parameters in association with SVR development. Multivariant analysis revealed only platelet levels and pretreatment fiboris scores as having significance in relation to SVR development. We also could not find any correlation with serum adiponectin and leptin levels with fibrosis scores and or insulin resistance. Conclusion: We could not detect significant relationship between serum total adiponectin and leptin levels with hepatic histology and antiviral response in HCV genotype 1 infection.