Kolorektal kanser tanılı hastaların karaciğer metastazlarında klinik deneyimlerimiz
Our clinical experiences for patients having colorectal cancer with liver metastases
- Tez No: 359050
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YALÇIN KEKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanserler, en sık görülen kanser türleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Klinik seyir sırasında hastaların yaklaşık olarak % 50-60'ında senkron veya metakron uzak metastaz gelişmektedir. Bunlar arasında karaciğer metastazları önemli bir yer tutmaktadır. Kolorektal kanserlerin karaciğer metastazlarının cerrahi rezeksiyonu, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranlarını anlamlı düzeyde uzatmakta ve bu nedenle son yıllarda giderek geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmayla kliniğimizde karaciğer metastazı nedeniyle karaciğer rezeksiyonu uygulanan kolorektal kanser tanılı hastalarda retrospektif bir araştırma yaparak karaciğer rezeksiyonun genel sağkalım üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kolorektal kanserlere bağlı karaciğer metastazları nedeniyle karaciğer operasyon uygulanan 20'si (%47,6) erkek, 22'si (%52,4) kadın olmak üzere toplam 42 hastanın retrospektif olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Hasta dosyalarından demografik verilerin yanı sıra patoloji, laboratuvar ve radyolojik tetkikler, aldıkları kemoterapi oranları, primer tümöre, metastaza yönelik uygulanan cerrahi tedavilere ve sağ kalımlara ait veriler elde edilmiş, veriler ki-kare, Mann Whitney-U testi ve Student-t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 56,5 (31-86) idi. Hastaların 32' sinin (%76,2) primer tanısı kolon kanseri iken 10'unun (%23,8) primer tanısı rektum karsinomu idi. Hastaların 31'inde (%73,8) metakron tümör, 11'inde (%26,2) senkron tümör saptanmıştır. Hastaların 18'ine (%42,9) sağ hepatektomi, 7'sine (%16,7) sol hepatektomi, 11'ine (%26,2) metastazektomi ve 6'sına (14,2) segmentektomi+metastazektomi ameliyatları uygulanmıştır. Hastaların 31'ine (%73,8) R0 rezeksiyon 6'sına (%14,2) R1 rezeksiyon ve 5'ine (%12) R2 rezeksiyon uygulanmıştır. Ortalama yaşam süreleri incelendiğinde; 2 (%4,8) hastanın ilk 12 ay, 7 (%16,7) hastanın 12-24 ay,15 (%35,7) hastanın 24-60 ay arasında kaybedildiği görülmüştür. 18 Hasta (%42,8) hala yaşamaktadır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları kolorektal kanser karaciğer metastazlarının cerrahi rezeksiyonunun, genel sağkalım süresinin uzamasına katkı sağladığını göstermektedir. Literatür bilgilerini desteklemektedir. Özellikle R0 rezeksiyon uygulanması ve neoadjuvan kemoterapiye yanıt elde edilmesi tedavide önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our Clinical Experiences for Patients Having Colorectal Cancer With Liver Metastases Introduction and Purpose: Colorectal cancer is the 3rd most seen cancer type among all cancer types. During clinical course, synchron or metachron distant metastasis occurs at approx. 50-60% of all patients. Liver metastasis is one of the most outstanding among those. Surgical resection on liver metastasis of colorectal cancers prolongs the ratio of non-disease survivals or general survivals at a significant level; and thus, it is applied at a wider scope recently. With this study, we aimed to observe effects of liver resection on general survivals by making a retrospective research on the patients with colorectal cancer at our clinic who had liver resection due to liver metastasis. Materials and Method: This retrospective research was carried out at Cukurova University Medical Faculty hospital on 20 men (47,6%) and 22 women (52,4%) in total 42 patients who had liver operation because of liver metastasis due to colorectal cancer. Besides demographic data derived from patients' folders; patology, laboratory and radiological examinations, acquired chemotherapy rates, surgical treatments for primary tumore and metastasis, and survival data were also acquired, and data were evaluated using chi-square, Mann Whitney-U test and Student-t tests. Results: Average age of facts were 56,5 (31-86). 32 of total patients' primary diagnosis was colon cancer, whereas 10 (23,8%) patients' primary diagnosis was rectum carcinoma. Metachronic tumor at 31 patients (73,8%), synchronic tumor at 11 patients (26,2%) were found. Right hepatectomy on 18 (42,9%) patients, left hepatectomy on 7 (16,7%) patients, metastasestectomy on 11 (26,2%) patients and segmentectomy+metastasestectomy on 6 (14,2%) were applied. R0 resection on 31 (73,8%) patients, R1 resection on 6 (14,2%) of them and ve R2 resection on 5 (12%) of the patients were applied. Looking at average life span; 2 (4,8%) patients passed out in the first 12 months, 7 (16,7%) patients passed out between 12-24 months, and 15 (35,7%) patients passed out between 24-60 months. 18 (42,8%) patients are still alive. Conclusion: Results of our study shows that surgical resection of colorectal cancer liver metastasis contributes to span of general survival, and acknowledges literature know-how. Especially, applying R0 resection and acquiring response to neoadjuvant chemotherapy plays a significant role in the treatment.