Karaciğerde kitle oluşturan paraziter etkenlerin tanısındaki serolojik sonuçların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of serological results in diagnosis of parasites causing liver mass
  1. Tez No: 359068
  2. Yazar: SAFİNAZ DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karaciğer Retikulo Endoteliyal Sistemin önemli bir organı olduğu için, parazitlerde dâhil olmak üzere pek çok mikroorganizmaya karşı bağışık yanıtta rol almaktadır. Çok sayıda paraziter etken karaciğeri etkileyerek hastalık oluşturmaktadır. Parazitlerin hayat döngülerinin, enfeksiyon yerlerinin bilinmesi, doğru örnek alınması ve doğru tanı için gereklidir. Özellikle iç organ yerleşimli parazitlerin tanısında kullanılan yöntemlerin başında serolojik testler gelmektedir. Bu yöntemlerle parazitin direkt olarak saptanamadığı durumlarda parazite karşı oluşan antikorlar veya parazitin antijenleri araştırılır. Serolojik tanı yöntemlerinden IHA IFA ELISA gibi testler, parazit hastalıklarının tanısında en fazla kullanılan yöntemler olup, %90' ların üzerinde pozitif güvenirlik ve özgüllük sağlayabilmektedirler.Bu çalışmada radyolojik tetkiklerle karaciğerde parazitik kitle ön tanısı ile gelen hastalarda serolojik yöntemlerle (ELISA, IHA, IFA) parazite ait antikorların saptanması amaçlandı. 100 hasta serumu çalışma kapsamına alındı. Hastaların serumunda IHA yöntemiyle E. histolytica antikoru, IFA yöntemiyle E. granulosus antikoru ve ELISA yöntemiyle de F. hepatica antikoru araştırıldı. 100 hastanın 27'sinde (%27) pozitif sonuç bulundu. Hastaların 1' de E. histolytica, 13' de E. granulosus ve 13'de ise F. hepatica seropozitifliği saptandı.Karaciğerde yer kaplayan kitlelerin parazitik enfeksiyon açısından ayırıcı tanısında sadece radyolojiyle tanının konulamayacağı, beraberinde mutlaka bir serolojik yöntemle tanının doğrulanması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to liver is an important organ of reticuloendothelial system, it acts immune response against many microorganisms including parasites. Many of parasite agents occur diseases by affecting the liver. It is necessary to be known of infection location and live cycles of parasites for taking sample correctly and diagnose of infection. The serologic tests are used to diagnose of parasites settled to internal organs. The antibody against the parasite or parasite antigens are investigated by this methods. IHA, IFA and ELISA are the most commonly used serological tests for detect parasite diseases and sensitivity and specificity of these tests are above the 90%. In this study, in patients who were pre-diagnosed parasitic mass in liver with radiological examinations, was aimed to detect of antibodies against the parasite with serological methods (ELISA, IHA, IFA). Serums of 100 patients were included in the study. Non-intestinal amoebiasis with IHA method, cyst hydatid with IFA method and fascioliasis with ELISA were determined in the serum of patients. The parasitic diseases were found in 27(27%) of 100 patients. Amoebiasis in one of the patients, cyst hydatid in thirteen and fascioliasis in thirteen were determined as seropositive. We reached the conclusion that we can not only diagnose parasitic infection by radiological tests, but also we should confirme by a serological method for differential diagnosis of masses settled liver.