Tincal ore concentration by calcination and compaction studies of the product
- Tez No: 35907
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının ilk iki bölümünde bor ve Kırka Borax işletmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir, üçüncü bölümde kuru yöntem olan kalsinasyon-klassif ikasyon yöntemi için optimal olan deney düzeneği ve çalışma şartları açıklanmıştır. Çeşitli şartlarda yapılan deneylerin sonuçları dördüncü bölümde açıklanmıştır. Konsantre ve artıklardan daha iyi yararlanabilmek için yapılan biriketleme deneyleri son bölümde sunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre yaş yöntem yerine kuru yöntem olan klassif ikasyon-kalsinasyon yöntemiyle daha iyi konsantre elde edilebilmekte ve elde edilen konsantre ve artık daha ilerki çalışmalar için biriketlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT General information about Boron and presentation of Kırka Borax Works form the first two section of this thesis. The third section explains the experimental set-up and procedure to find out the application possibilty of dry calcination- calssif ication method. The results of experiments under various conditions are presented in section four. Briquetting tests carried out for better utilization of concentrate and tailings are explained in the last section. According to the results obtained, i t is fair to say that borax can be better concentrated by calcination-classification method instead of currenty - applied wet concentration process and both concentrate and tailings obtained as a result of this dry process can be briquetted for further handling.