Investigation on the marine turtle populations distributed in Fethiye beach
  1. Tez No: 35908
  2. Yazar: OĞUZ TÜRKOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada Caretta caretta'nın Fethiye kumsallarındaki populasyonunun 1993 yılı üreme sezonunda yuva yapma, yumurta ve yavru sayıları ile bunlara zarar veren etkenler incelenmiştir. Araştırma sonucunda Fethiye kumsalında 240 adet çıkış saptanmış, bunların 118 tanesi (% 49.17) yuva ile sonuçlanmıştır. Yuvalardaki ortalama yumurta sayısı 86 (min: 29 max: 156) dır. Yumurta sayısı bilinen 102 yuvadaki toplam yumurta sayısı 8772'dir. Bu yumurtalardan 4864 yavru çıkmış (% 55.44) bunlarm 3337 tanesi (% 68.60) denize ulaşabilmiştir. Fethiye kumsalında yumurta ve yavrulara zarar veren faktörler sırasıyla tilki ve köpek predasyonu, meskenlere yakın kumsallardaki yuvaların meraklı insanlar tarafından açılması, bir coloepter türü larvasının yumurtaların içine girerek zarar vermesi ve leş kargalarının yavruları yiyerek tahrip etmeleridir. Kuluçka süresi ortalama 57 gün (min: 42 max: 77) dür. Vücut ölçüsü alman yavruların ortalama D.K.B.= 3.98 (min: 2.8 cm max: 4.5 cm) D.K.E.= 3.01 cm (min: 2.4 cm max: 3.5 cm) olarak hesaplanmıştır. Üreme sezonu boyunca 4 adet ergin dişi markalanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, building a nest, number of the eggs and hatchlings of Caretta caretta populations and harmful effects on them have been observed in 1993 breeding season at the Fethiye Beach. As a result of this research, 240 arrivals were recorded and 118 of them (49.17 %) were resulted as a nest on the Fethiye Beach. Avarage clutch size is 86 eggs (min: 29 max: 156). The total number of eggs in 102 nests are 8772. From these eggs, 4864 of them hatched (55.44 %) and 3337 of 4864 eggs were able to reach the sea (68.60 %). Factors negatively affecting the eggs and hatchlings are dog and fox predation, dug up the nests by curious people, one coloepter larva's predation by entering the inside of eggs and the predation of the Hooded Crows (Corvus corone comix) by eating hatchlings. Avarage incubation period is 57 days (min: 42 max: 77). Avarage body measurements taken from hatchlings have been calculated as S.C.L.= 3.98 (min: 2.8 cm max: 4.5 cm) S.C.W.= 3.01 cm (min: 2.4 cm max: 3.5 cm). During the breeding season 4 adult were tagged.