Ventriküloperitoneal şant enfeksiyonlarının etyolojik ve prognostik açıdan değerlendirilmesi
Etiology and prognostic evaluation of ventriculoperitoneal shunt infections
  1. Tez No: 359080
  2. Yazar: VELİT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Enfeksiyon Kliniğinde Ocak 2010 - Ocak 2012 tarihleri arasında şant enfeksiyonu nedeniyle takip ve tedavi edilen 30 hastanın yaş ve cinsiyete göre dağılımları, hidrosefali etyolojik faktörleri, fizik muayene ve laboratuvar bulguları, BOS?ta üreyen mikroorganizmalar ve antibiyotik duyarlılıkları, uygulanan tedavi yöntemleri, hastanede yatış süreleri ve bu süreyi etkileyen faktörler retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hidrosefali etyolojik nedenleri arasında meningomyeloselin çoğunlukta olduğu konjenital malformasyonlar (%76,7) ilk sırayı almaktadır. Şant takılan hastalarda enfeksiyon gelişme zamanı ilk iki ayda %66,6, 3-4. ay arasında %13,3, 5-12. ay arasında %20 olarak saptanmıştır. Hastaların klinik belirti ve bulgularından en sık görülenler ateş (%96,7), kusma (%80), baş çevresinde büyüme (%30), irritabilite (%86,7) ve cilt enfeksiyonudur (%53,3). BOS kültür sonuçları incelendiğinde 30 hastanın 11`inde (%36) Stafilokoklar üremiş olup 7 hastada Staf. epidermidis (%23), üremesi olan diğer Stafilokok suşları ise sırasıyla bir vakada Staf. lentus (%3,3), bir vakada Staf. gallinarum (%3,3), bir vakada Staf. aureus (%3,3) bir vakada da Staf. saprophyticus (%3,3) üremiştir. Geriye kalan Stafilokok dışı üremede 4 hastanın birinde Klebsiella pnömoni (%3,3), bir hastada Pseudomonas aeruginoza (%3,3), bir hastada Acinetobacter baumannii (%3,3), bir hastada E. coli (%3,3) üremiştir. Tedavi sonuçları incelendiğinde BOS kültüründe gram pozitif mikroorganizma üreyen hastalarda en etkili antibiyotiklerin Teikoplanin, Linezolid ve Vankomisin olduğu görülmüştür. BOS kültürü sonrası gram negatif mikroorganizmaların ürediği hastalarda ise en etkili antibiyotiğin Meropenem ve Amikasin olduğu saptanmıştır. Olgular hastanede yatış sürelerine göre değerlendirildiğinde; 13 hastanın 4 haftadan fazla, 17 hastanın 4 haftadan az hastanede yatış süresine sahip olduğu görülmüştür. Hastanede yatış süresi ile bu süreyi etkileyen faktörler, klinik ve laboratuar bulguları arasında yapılan istatiksel değerlendirmeler anlamlı bulunmamıştır. Tedavi gören bir hasta eksitus olmuştur. Şant enfeksiyonları komplikasyon ve mortalitesi yüksek bir hastalık grubudur. Bu hastalarda erken tanı ve mikroorganizmaya yönelik uygun antibiyotik tedavisi prognoz ve sekellerin önlenmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, Dicle University, Faculty of Medicine, Child Health and Diseases Infection Clinic January 2010-January 2012 due to the shunt infection and treated according to the patient's age and sex distributions, 30, hydrocephalus etiological factors, physical examination and laboratory findings, CSF reproducing microorganisms and antibiotic susceptibilities, applied in methods of treatment, hospitalization periods and factors affecting the amount of time it was evaluated retrospectively. Hydrocephalus etiological causes include congenital malformations (76,7%) meningomyeloselin-dominated first place. It's time for the first two months developing infections in patients with shunt inserted 66.6%, 3-4. Months 13.3%, 5-12. as has been identified between 20% a month. The clinical symptoms and signs of patients with the most common hits fire (96.7%), vomiting (80%), irritability (30%), growth of the head around (86.7%), and skin infection (53.3%). CSF culture results examined 30 patients on the 11th (36%) are Staphylococcus is 7 patients, Staf. epidermidis (23%), for the reproduction of other Staphylococci strains is respectively a case, Staf. lentus (3.3%), a case, Staf. gallinarum (3.3%), a case, Staf. aureus (3.3%) cases, the Staf. saprophyticus (3.3%) cultures yielding. The remaining non-reproduction in 4 patients of Staphylococcus, Klebsiella pneumonia (3.3%), in a patient with Pseudomonas aeruginoza (3.3%), in a patient with Acinetobacter baumannii (3.3%), in a patient with E. coli (3.3%) cultures yielding. Treatment results analysis of CSF culture is the most effective antibiotics in patients with gram positive microorganism breeding Teikoplanin, Linezolid and Vancomycin. CSF culture is most effective in patients with gram negative microorganisms breeding ground after antibiotics Meropenem and Amikacin. Cases hospitalization periods evaluated; 13 patient 4 for more than a week, less than four weeks duration of hospitalization of the patient's 17. Factors affecting the amount of time that the duration of hospitalization, clinical and laboratory findings made between statistical evaluations meaningful. A patient has been treated for Exitus. Shunt infections, complications and mortality was high a disease group. In these patients, early diagnosis and management of appropriate antibiotic therapy for prognosis and prevention of the germ are important to you.