Tüberküloz menenjitli hastaların klinik ; laboratuvar ve radyolojik değerlendilmesi
Evaluation of adult cases of tuberculous meningitis with clinical, microbiological and radiological findings
  1. Tez No: 359081
  2. Yazar: İREM AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: TBM(Tüberküloz menenjit); tüberküloz hastalığının en ağır seyreden ve en mortal formudur. Tıptaki tüm gelişmelere rağmen hala tanı konulması oldukça güç bir hastalıktır. Tanıdaki gecikmeler beraberinde artmış mortalite ve morbiditeyi de getirmektedir. Hastalığın tanısı koyarken tüm verileri özenle değerlendirmek gerekir. Bu çalışmada kliniğimizde takip ettiğimiz TBM'li hastaların klinik, laboratuar ve radyolojik verilerini inceleyerek bu verilerin tanıya katkılarını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak planlandı. Ocak 2009- Mayıs 2013 yılları arasında kliniğimize izlenilen 32 TBM hastası çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuar sonuçları ve radyolojik görüntüleme yöntemleri sonuçları kaydedildi. Görüntüleme yöntemleri BT ve MRG hastalığa özgü bulguları yakalama açısından Ki Kare ve Student t testi ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların 11'inde (% 34,4) altın standart yöntemler ile tanı konuldu. Tüm hastalarda üretilen etken mycobacterium tuberculosis olup çalışılan antibiyoterapide primer tüberküloz ilaçlarına direnç saptanmadı. Yirmi bir hastanın tanılsı ise klinik bulguların laboratuar ve radyoloji ile desteklenmesiyle konuldu. Hastaların demografik bulguları; laboratuar bulguları ve de radyolojinin tanıya katkısı detaylı olarak değerlendirildi.Mortalite oranları literatüre uygun şekilde saptandı. Görüntüleme yöntemlerinin tanıya katkısında ise MR; BT 'den daha duyarlı bir yöntem olarak bulundu. SONUÇ: TBM yüksek mortalitesi ile sorun olmaya devam eden bir hastalıktır. Tüm gelişmelere rağmen hastalığın tanı konulma aşaması hala sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle hastaların klinik bulguları ve tanıya yönelirken planlanılan testler çok dikkatlice yorumlanmalıdır. Altın standart tanı yöntemi basil izolasyonu olmakla birlikte görüntüleme yöntemlerinden tanı koyma aşamasında faydalanılmalıdır
Özet (Çeviri)
Objektive: Tuberculous meningitis is an important CNS infection and it is the most severe clinical form of tuberculosis at the same time. Mycobacterium tuberculosis is frequently encountered factor-pathogen microorganism and the high morbidity and mortality of this disease is one of the reasons that makes it important. As the initiation of appropriate treatment without delay makes a positive contribution to the prognosis of the disease, it is a very important point to diagnose without delay. Despite all the advances in current medicine, the diagnosis is still a significant problem for tuberculous meningitis. In our study, we decided to estimate total of 32 patients with tuberculous meningitis are examined clinically, microbiologically and radiologically in detail. Material and method: The study was designed as a retrospective study In the period January 2009-May 2013 a total of 32 patients with tuberculous meningitis are examined clinically, microbiologically and radiologically in detail. Chi square and Student's t test were used to compare CT and MRI methods. Results: Eleven of the patients were diagnosed with gold standard methods. The pathogen microorganism is the mycobacterium tuberculosis in all cases, and in the studied antibiotics it is detected that all the pathogens had no resistance to primer tuberculosis drugs. The diagnoses of other patients were determined by the clinical; microbiologic and radiologic estimation. The demographic findings-symptoms of patients, laboratory findings-symptoms and the contribution of radiology to the diagnosis has been evaluated in detail. Particularly, when the contribution of radiology to the diagnosis is studied, it is found that especially MR is quite useful then the CT. As a result, the mortality rate was determined in accordance with the literature. . . Conclusion: Mycobacterium tuberculosis is frequently encountered factor-pathogen microorganism and the high morbidity and mortality of this disease is one of the reasons that makes it important. The gold diagnosis methods of the disease are; isolation of the mycobacterium from the cerebro spinal fluid or seeing the microorganism in the fluid with EZN stain. But becouse of the low ratios in gold standart methods the radiologic methods suc as MRI can be use in TBM diagnosis.