Implementation of a prototype thyristorized reactive power compensator
- Tez No: 3591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET TİRİSTORLÜ REAKTIF GÖÇ KOMFANSATÖRÜ PROTOTİPİNİN GERCEKLESTİRİMİ PİŞKİN, M. SADIK Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Muammer Ermiş Mayıs 1988 6 7 Sayfa Bu tezde, jlj de yapılan çalışma ilerletilmiş ve ilgili sistem gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem 0. 4 kV ta, salman yüklere 108 kVAR reaktif güç sağlıyabilir. Sistem eşit olmayan beş kapasitör grubunu içerir ve bunlar, operasyon sırasında ikilik sayı düzenine göre seçilirler. Geliştirilen systemde ikilik sayı sistemini kullanmanın faydası.kontrol sisteminin kapasitör grupları ile bire bir uyum sağlamasıdır. Ayrıca ikili sayı sistemini kullanmak belirlenen, tüm kompanzasyon sırasında %1. 5 den az olan hata seviyesine ulaşmak için kullanılan paralel kapasitör gruplarının sayısını azaltır. Bu nedenle sistemin devamlı kontrol konumunda çalıştığı kabul edilir. Kapasitörler, minimum transient akımı elde edecek vşekilde kaynak voltajının kapasitör voltajına eşit olduğu anda devreye alınırlar. Sistem gerçekleştirimi açısından en önemli problem, hat voltajı transientlerini, aşırı yükü, tiristörlerdeki hataları, gürültüyü ve yüksek dV/dt,di/dt i içeren korumadır. Sistem, bu tür etkilerden korunmak için, gerekli bütün koruma cihazları ile donatılmıştır. Sistem performansı deneysel olarak elde edilmiş ve sonuçların kuramsal analiz sonuçları ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF A PROTOTYPE THYRISTORIZED REACTIVE POWER COMPENSATOR PİŞKİN, M. Sadık M.Sc.in E. E. E Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Muammer Ermiş May 1988, 67 Pages In this thesis, the work injlj has been further developed and the corresponding system is implemented. The implemented system can supply 108 kVAR reactive power to the fluctuating loads connected to 0.4 kV systems. The system consists of five unequal capacitor stages and they are chosen according to the binary number system during the operation. The advantage of the use of a binary number system in the developed system lies in the fact that we may arrange one-to-one correspondence between the output signal of the controller and the capacitor stages. The use of the binary number system also reduces the number of parallel capacitor stages to give the prespecified error, which is less than 1.5% in full compensation process. For that reason system may be considered as if operating in continuous control mode. The capacitors are switched at the instant when the iiisupply voltage is equal to the residual capacitor voltage, to obtain minimum transient current. From the implementation point of view, the most critical problem is the protection including line voltage transients, overload, fault in thyristor valves, noise and high dV/dt and di/dt. To protect the system against these disturbances, it is equipped with all the necessary protective devices. The performance of the system is obtained experimentally and the results are found to be consistent with the results of the theoretical analysis. iv