Kronik otitis mediali hastalarda ameliyattan önce ve ameliyattan sonra psikiyatrik değerlendirme
Preoperative and postoperative psychiatric evaluotion of patients with chronic otitis media
  1. Tez No: 359117
  2. Yazar: HÜSEYİN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEFA KINIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik otitis media tanısıyla kliniğimizde ameliyat edilen hastaların ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitesi ve ruhsal durumda ortaya çıkan değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kronik otitis medialı hastalarda işitme kaybı, kulak akıntısı, çınlama ve baş dönmesi gibi hastanın hem sosyal hem de fiziksel durumunu etkileyebilecek şikayetler olabilmektedir. Cerrahi sonrası bu şikayetlerdeki değişime bağlı olarak psikiyatrik yönden farklılık olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırma; Kasım 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde kronik otitis media tanısıyla ameliyat edilen 50 hasta üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Psikolojik semptom profili ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması Symptom Check List 90-Revised Form (SCL-90-R) ve Short Form 36 (SF-36) ölçekleri kullanılarak yapılmıştır. Bu testler hastalar tarafından ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki 6. ayda doldurulmuştur. Bulgular: KOM nedeniyle kliniğimizde ameliyat edilen 50 hastanın ameliyat öncesi ve sonrası psikiyatrik durumlarında ortaya çıkan değişiklikler karşılaştırıldı ve değerlendirildi. Hasta grubu 18-55 yaş aralığında olup ortalama yaş 26,1'di. Cinsiyet dağılımına göre 23'ü bayan, 27'si erkekdi. Ameliyat olan 50 hastanın SF-36 testi değerlendirildiğinde tek istatistiksel olarak anlamlı değişikliğin sadece bedensel ağrı skorunda olduğu görüldü. SCL-90-R testi değerlendirildiğinde ise obsesif-kompulsif, kişiler arası duyarlılık, anksiyete, öfke-düşmanlık ve global şiddet indeksinde istatistiksel olarak anlamlı değişikliğin olduğu görüldü. Ameliyat olan 50 Kronik otitis medialı hasta üzerinde yapmış olduğumuz araştırmada; 36 hastanın işitme düzeylerinde iyileşme saptandı. Bu hasta grubunun SF-36 değerlendirilmesinde bedensel ağrı, genel sağlık algısı ve ruh sağlığı parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. İşitme değerlerinde düzelme saptanan 36 hastanın SCLl-90-R değerlendirmesinde obsesif-kompulsif, kişiler arası duyarlılık, anksiyete, öfke-düşmanlık ve global şiddet indeksinde istatistiksel olarak anlamlı değişikliğin olduğu görüldü. Ameliyat olan 50 hastanın 36'sında işitme dışındaki ek semptomlarında düzelme saptandı. Bu hasta grubunun SF-36 değerlendirilmesinde bedensel ağrı ve ruh sağlığı parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ek III semptomlarında düzelme saptanan 36 hastanın SCL-90-R değerlendirmesinde obsesif-kompulsif, kişilerarası duyarlılık, depresyon, anksiyete, öfke-düşmanlık ve global şiddet indeks parametrelerinde anlamlı derecede düzelme olduğu görüldü. Sonuç: Bir kronik hastalık tanısı ile hastanın yaşamı değişebilir ve bu kronik hastalık durumu hasta üzerinde yaşam kalitesi ve psikolojik durumda değişikler yaratabilir. Kronik hastalık tedavisinde klinisyenlerle, psikiyatri kliniğin koordineli çalışması gerektiği hastalar üzerinde daha iyi sonuçlar elde edebileceği kanısı mevcuttur. Bu çalışmada, Kronik otitis media hastalığının hasta üzerinde psikiyatrik rahatsızlık yarattığı ve uygun tedavi edildiği takdirde hastanın yaşam kalitesini ve psikiyatrik rahatsızlıklarının düzeltilmesinde kısmen de olsa faydası olduğu bulunmuştur. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ölçütleri birçok rahatsızlıkta olduğu gibi KOM hastaların değerlendirilmesinde ve tedavi etkinliğinin doğru şekilde saptanmasında gün geçtikçe artan bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aims: In this study, we aimed to compare the quality of life and mental health of patients with chronic otitis media pre-and postoperatively. Patients with chronic otitis media may have symptoms like hearing loss, ear discharge, tinnitus and vertigo which can affect social and physical condition. Changes in these symptoms may affect the psychiatric problems of patients after surgery. Materials and Methods: Our research was conducted on 50 patients who were operated for chronic otitis media between November 2012 - May 2013 in Dicle University Medical School Department of Otorhinolaryngology. Comparison of psychological symptoms and quality of life profile was done by using Symptom Check List 90-Revised Form (SCL-90-R) and Short Form 36 (SF-36) scale. These tests were fille by the patients before surgery and 6 months after surgery. Results: Fifty patients were involved in study. The mean age of patients was 26,1 years and the age range was between 18-55. The only statistically significant change in SF- 36 was bodily pain postoperatively. When the SCL-90- R test was evaluated, statistically an improvement was observed in obsessive-compulsive, interpersonal sensitivity, anxiety, anger - hostility, and global severity index postoperatively. Thirty six patients among 50 patients showed improvement in hearing levels. Evaluation of SF-36 test of this 36 patients showed statistically significant improvement in bodily pain, general health perception and mental health parameters postoperatively. In SCL -90- R test, obsessive-compulsive, interpersonal sensitivity, anxiety, anger - hostility, and global severity index was found to be improved statistically. Also, 36 of 50 patients who underwent surgery had additional symptoms other than hearing showed improvement. In this group, SF-36 demonstrate significant improvement in bodily pain and mental health parameters. Additional evidence of improvement in parameters of 36 patients were obsessive-compulsive, interpersonal sensitivity, depression, anxiety, anger - hostility, and global severity index when the was SCL -90- R was evaluated. Conclusion: Patients with may cause changes in quality of life and psychological state. Psychiatric aspect of chronic ilnesses should be dealed by combination of clinicians with psychiatrics to get better results. Health- related quality of life V measures in chronic otitis media, as in many diseases play an important role in treatment efficcacy of this disease.