Miyofasiyal ağrı sendromunda sürekli ve kesikli terapötik ultrasonun etkinliğinin karşılaştırılması
The effects of conti̇nuous and i̇ntermi̇ttent ultrasound i̇n myofaci̇al pai̇n sendrom
- Tez No: 359129
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Bu çalımanın amacı; miyofasiyal ağrı sendromunda (MAS); sürekli, kesikli ve sham tipte terapötik ultrason uygulamalarının ağrı, kas spazmı derecesi, boyun fonksiyonu, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine Nisan 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında başvuran 18-60 yaşları arasında 60 hasta alındı. MAS tanısı, Travell ve Simons'ın tanı kriterleri esas alınarak konuldu. Bu hastalar üç gruba randomize edildi. Tüm hastalara standart germe ve eklem hareket açıklığı egzersizleri ve 10 dakika ağrılı bölgeye sıcak paket uygulaması verildi. Birinci gruba sürekli ultrason, ikinci gruba kesikli ultrason (1:1 oranında) üçüncü gruba sham ultrason (cihaz kapalı) 5 dakika toplam 10 seans aynı araştırmacı tarafından uygulandı. Tüm hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası, 6 ve 12 haftada istirahatte, hareketle ve palpasyonla verbal ağrı şiddeti visüel analog skala (0-10 cm) ile, yaşam kalitesi Nothingham Health Profile ile, boyun fonksiyonu Boyun Ağrı ve Özürlülük Ölçeği ile ve depresyon durumu ise Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Ayrıca hastaların memnuniyeti ve kas spazmı derecesi değerlendirildi. BULGULAR: Gruplar arasında cinsiyet, yaş, ağrı süresi, eğitim ve meslek bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Her üç grupta da tedavi ile tüm ağrı değerlerinde, kas spazmı derecesinde, boyun fonksiyon değerlendirmesinde ve yaşam kalitesi bazı alt parametrelerinde anlamlı iyileşme gösterildi (p0.05). Gruplar karşılaştırıldığında tedavi öncesinde istirahat ağrısının sürekli ultrason alan grupta anlamlı olarak daha iyi olduğu saptanırken diğer ölçümlerde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Tedavi sonrasında ise tüm parametrelerde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ancak tedavi ile gruplarda meydana gelen değişimler karşılaştırıldığında sürekli ultrason alan grupta istirahat ağrısındaki düzelme, sürekli ve kesikli ultrason alan grupta palpasyonla oluşan ağrıdaki düzelme sham ultrason grubuna göre anlamlı olarak daha iyi bulunurken (p0.05). SONUÇ: MAS' da sürekli ultrason tedavisinin istirahatde ağrıyı azaltmada plaseboya üstün olduğu, sürekli ve kesikli ultrason tedavisinin her ikisinde palpasyonla oluşan ağrıda azalmada, psikolojik durumu düzeltmede plaseboya üstün olduğu ancak yaşam kalitesi, hareketle oluşan ağrı ve kas spazmı derecesi üzerine etkisinin plasebodan farksız olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study seeks to compare potential effect of continuous, pulsed and sham modes of therapeutic ultrasound on pain, degree of muscle spasm, cervical function, quality of life and the depression in patients diagnosed with myofascial pain syndrome (MPS). Material and Methods: Sixty patients aged between 18-60 years admitted to outpatient service of department of Physical Treatment and Rehabilitation at Dicle University between April 2012 and May 2013 were enrolled into study. The MPS diagnoses were based on the Travell and Simons' diagnosis criteria. Patients fulfilling the diagnosis criteria were randomized into three groups. Standard stretching and range of motion exercises with a 10-minute application of hot pack to painful area were given to all patients. Patients in group one received continuous ultrasound, group two received pulsed ultrasound (ratio=1:1) and group three received sham ultrasound application (machine were shutdown) for five minutes in 10 sessions by the same investigator. Baseline to 12 and 24 weeks, patients' pain severity were measured with visual analogue scale (0-10 VAS) at rest, movement and palpation, quality of life measured with Nottingham Health Profile, cervical functions were measured using Neck Pain and Disability Scale and depression were measured using Beck's Depression Scale. Also degree of muscle spasm and patients' satisfaction were evaluated. Results: The findings between the groups in terms of age, gender, duration of pain, education and occupation were not statistically significant (p>0.05). All patients had significant improvement concerning the pain, degree of muscle spasm, cervical function, quality of life and the depression following the treatment (p0.05). When we have compared the results of the groups, pre-treatment rest pain of group one were significantly better, and other parameters were similar among all groups. Post-treatment scores of all groups were similar and no significant difference was detected. However, when we have compared the changes after treatment, improvement in pain at rest in group one and improvement in palpation pain in group one and two were significantly higher than the sham group (p0.05). Conclusion: Continuous ultrasound therapy showed significant improvement in pain at rest, and continuous and pulsed ultrasound therapy showed valuable improvement in palpation pain, psychological status of MPS patients in contrast to sham group but quality of life, pain at movement and degree of muscle spasm were nor significantly improved after treatment. Our findings need to be verified with further studies of larger cohorts.