Servikal miyofasiyal ağrı sendromunda enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyon tekniğinin ağrı, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of instrument assisted soft tissue mobilization technique on pain, range of motion and quality of life cervical myofascial pain syndrome
- Tez No: 830332
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyopatoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiopathology, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Servikal Miyofasiyal Ağrı Sendromu olan hastalarda enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyon tekniğinin (EDYDMT) ağrı, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya Servikal Miyofasiyal Ağrı Sendromu olan 18-75 yaş arası, randomize, 25'er kişilik iki grup dahil edildi. Birinci gruba fizik tedaviye ek olarak EDYDMT, İkinci gruba ise sadece fizik tedavi uygulandı. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, McGill-Melzack Ağrı Anketi, Ağrı İnançları Ölçeği ve SF-36 kısa yaşam ölçeği uygulandı. Algometre ile ağrı eşikleri Newton (N) kuvveti türünde farklı kas gruplarında (Sternocleidomastoid ve Trapez) bilateral ölçülerek ağrıya duyarlılıkları değerlendirildi. Eklem hareket açıklığı ise servikal bölgede Gonyometre ile ölçülerek Kendall Mc Creary kriterine uygun olarak derece cinsinden kaydedildi. Ölçümler hastalardan, 1. gün (İlk seans) 15. gün (Seans ortası) ve 30. gün (Son seans) olarak alındı. Çalışmanın bulguları sonucunda; Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edildi. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi kullanıldı. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t-testi, tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve tamamlayıcı Bonferroni testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of instrument-assisted soft tissue mobilization technique (EDYDMT) on pain, joint range of motion and quality of life in patients with Cervical Myofascial Pain Syndrome. A randomized study included two groups of 25 individuals each, aged between 18 and 75, with Cervical Myofascial Pain Syndrome. The first group received EDYDMT in addition to physical therapy, while the second group received only physical therapy. Sociodemographic Data Form, McGill-Melzack Pain Questionnaire, Pain Beliefs Scale and SF-36 short life scale were applied to the participants. Pain thresholds with Algometer were measured bilaterally in different muscle groups (Sternocleidomastoid and Trapez) with Newton (N) force type, and their pain sensitivity was evaluated. The joint range of motion was measured with a Goniometer in the cervical region and recorded in degrees in accordance with the Kendall Mc Creary criterion. Measurements from patients, 1. day (First session) 15. day (Mid-session) And 30. the day was taken as (the last session). As a result of the findings of the study; The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with chi-square and Fisher's exact tests. t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups. Dependent groups t-test, repeated measures ANOVA test, and complementary Bonferroni test were used to compare within-group measurements.