Çocukluk çağı brusellozunda hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evalution of haematological parameters in the childhood brucellosis
- Tez No: 359130
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bruselloz tüm dünyada yaygın görülen ve yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin multisistemik hastalığa neden olabilen bir zoonozdur. Çalışmamızda bruselloz tanısı almış hastalar ile kontrol bireyleri arasında yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerin, bazı biyokimyasal, serolojik ve hematolojik laboratuvar parametrelerinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya, Eylül-2011/Eylül-2013 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında, yatırılan veya ayaktan takip edilen 0-16 yaş arası, bruselloz tanısı almış 60 hasta ve herhangi bir hastalık tespit edilmemiş 0-16 yaş arası 60 kontrol bireyi yaş ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik ve laboratuar parametreleri retrospektif olarak hasta dosyaları ve hastanemize ait kayıtlardan elde edildi. Bruselloz tanısı için brucellacapt testi kullanıldı ve ≥1/160 titreler anlamlı kabul edildi. Hastaların hematolojik parametleri için tam kan analizleri, akut faz reaktanı olarak CRP düzeyi ve biyokimyasal analizleri hastanemiz laboratuarlarında çalışıldı. Bulgular: Altmış bruselloz olgusunun 31'i (% 51.67) erkek, 29'u (% 48.3) kız ve 60 kontrol grubu bireyinin 28'i (% 46.7) erkek, 32'si (% 53.3) kızdı. Cinsiyete göre anlamlı fark mevcut değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Brucellosis is a zoonosis that appears common all over the world and may cause multisystem disease irrespective of age and gender differences. In our study, we aimed to investigate demographic characteristics such as age and gender, some biochemical, serological and hematological laboratory parameters were between patients who diagnosed brucellosis with control subjects. Material and Methods: This study included 60 patients who had been diagnosed brucellosis aged between 0-16 years with inpatient or outpatient follow-up and 60 control subjects who had not detected any disease aged between 0-16 years, irrespective of age and gender differences at the Department of Child Health and Diseases, Dicle University School of Medicine between September 2011 and September 2013. Patient demographics such as age and gender, and laboratory parameters were obtained retrospectively from patient files and records of our hospital. Brucellacapt test was used for the diagnosis of brucellosis and ≥1/160 titers were considered significant. Whole blood analysis for hematological parameters, C-reactive protein (CRP) levels as an acute-phase reactant and biochemical analysis of patients were studied in our hospital laboratory. Results: Of the 60 patients with brucellosis, 31 (% 51.67) were males and 29 (% 48.3) were females, and of the 60 control subjects 28 (% 46.7) were males and 32 (% 53.3) were females. There was no significant difference according to gender (p>0.05).