Problem soluing and decision making in organizations by quality circles
  1. Tez No: 35914
  2. Yazar: MURAT NAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Günümüz işletmelerinin karşı karşıya kaldıkları bir zorunluluk, beşeri kaynakların yönetiminde yapmak durumunda kaldıkları değişikliklerdir. Yalnızca teknik unsurların gözönüne alındığı ve insanı adeta makinalaştıran bilimsel yönetim ilke ve uygulamaları, artan sosyal bilinçlenme hareketleri karşısında sarsılmaya başlamıştır. Bu tezde, organizasyonlarda problem çözme ve karar vermeye insan faktörü açısından yaklaşılmış, bir çok organizasyonel gelişim için müdahale tekniği arasında insan unsuruna verdiği önemle ayrılan, önemli bir grup çalışması olan Kalite Çemberlerinin organizasyonlara beşeri ve ekonomik yönden etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In todays establishments, to change the management of human source is a must. The scientific provisions and applications of the management in which only technical aspects were considered and people were about to be like machines were started to be shaken by the increased social conscious activities. Within this thesis, problem solving and decision making in organizations were approached in terms of human factor and the human and economical effects of quality circles which are important group works and which are different from other many intervention techniques to organizational development by the importance given to human factor were investigated.