Effect of some parameters on tractive performance
  1. Tez No: 35913
  2. Yazar: TANJU TULÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY HARZADIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tahrik edilen bir tekerleğin çeki performansını etkileyen bazı parametreler tanıtılmış ve bunların performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Diş ilavesi, yük, yuvarlanma direnciitme kuvveti ve toprak şartlan bu parametrelerden en önemlileridir. Yürütülen deneysel çalışmalarda, toprak şartlanılın sabit kaldığı ve de tekerleğin rijid operasyon modunda olduğu kabulü yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan aracın geliştirdiği çeki performansı aracın arkasında bulunan pulluğun farklı iş derinliklerinde farklı yükler ve farklı diş yüksekliklerine göre karşılaştırılmıştır. Aracın çeki performansında ilerleme kaydedebilmek için donatıma ek bir dişli tekerlek monte edilmiş ve bu tekerlek üzerindeki dişlerin yükseklikleri farklı yüklerde değiştirilerek, çeki performansı üzerindeki etkisi araştılrmıştıır. Deneyler sonucunda bu tip dişli bir ek tekerlek dizaynının tekerlek sisteminde ek bir yuvarlanma direncine sebeb olduğu fakat özellikle düşük yüklerde çeki performansını arttırdığı saptanmıştır. il
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some parameters that effect the tractive performance of a driven wheel «re introduced and the effects of these on the performance «reinvestigated. The most important parameters of these are the rolling resistance, thrust force, axial load and lug designs. In the experimental studies, it has been assumed that, the soil conditions were kept stable and the wheel was in the rigid operation mode. The tractive performances generated by the vehicle that was used in the experimental studies were compared at different working depths of the plough located behind the vehicle, different loads and different lug heights. In order to get an improvement on the tractive performance of the vehicle, an additional metal wheel with lugs, was mounted on the mechanical device and by changing the heights of the lugs on this wheel under different loads, its effect on the tractive performance uiq& researched. According to the results of the experiments, it has been found that such an additional wheel design with lugs caused an extra rolling resistance; however, especially on light loads, it increased the tractive performance.