Potential use of second homes as permanent homes on the fringe areas of cities A case study in İzmir
  1. Tez No: 35915
  2. Yazar: E. İPEK ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET İkincil konutlar ile ilgili tartışmaların başlaması son 30-35 yıla dayanmaktadır. İkincil konutların varlığı çok öncelere dayanmasına ragmen ikincil konutlara olan yoğun talep bu konuda tartışmaların oluşmasına neden olmuştur. İkincil konutlarla ilgili olarak birçok görüş ortaya konmuştur. Bunlardan bazıları kişilerin rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap vermeleri bakımından ikincil konutlara ilişkin olumlu yaklaşımlardır ama çoğunluk ikincil konutlara olan yoğun talep karşısında doğa üzerindeki olumsuz etkiler konusunda fikir birliğindedir. İkincil konut kullanımı ile ilgili bir başka konu ise ikincil konutların sürekli kullanılma eğilimidir. Yılın sadece belli dönemlerinde kısa sürelerle kullanılmaları nedeniyle para kaybı olarak nitelenen ikincil konutların sürekli olarak kullanılmaları konut stoğuna sağlıyacakları katkı bakımından potansiyel olarak değerlendirilmalerine neden olmaktadır. Bu türde bir dönüşüm geçmişte bizim ülkemi zdede yabancı ülkelerdede gözlemlenmiştir ve bu tür de dönüşümler çoğunlukla kent çeperlerinde gerçekleşmiştir. Bu çalışmada bu türde bir dönüşümün gözlendiği İzmir Metropoliten kenti Batı gelişme aksı incelenmiştir. Bu çalışmada, bu dönüşümün süreci ve yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu türde bir dönüşümün fiziki çevre üzerindeki etkileri ve nüfusun sosyal yapısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birici bölümde konuya giriş yapılmış ve amaçlar belirtilmiştir. Bu bölümde çalışma yöntemi üzerindede durulmuştur. XIİkinci bölümde çeperdeki gelişmelere ilişkin tanımlamalar yapılmış ve çeperde yer alan konut kullanımlarından biri olan ikincil konut kavramı tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise kent çeperi gelişmeleri tarihsel perspektif içinde incelenmiş ve ikincil konutların bu gelişmelerdeki etkileri tartışılmıştır. Dördüncü bölüm örnek alan çalışmasıdır. Bu bölümde çalışma alanının özellikleri hem geçmişteki gelişme özellikleriy ve çevre üzerindeki etkileriyle hemde günümüzdeki özellikler itibariyle incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca ikincil konuttan sürekli konuta kullanım dönüşümü durumunda fiziksel çevrenin ve konutların yeterliliği tartışılmıştır. Bu bölümde çalışma alanında yalnız yazın belli dönemlerde yaşayan grup ile sürekli yaşayan grupların sosyo-ekonomik karakteristikleri ve dönüşüm sonucunda nüfusun sosyo-ekonomik yapısında ortaya çıkabilecek dönüşümler tartışılmıştır. Son bölümde ise bu araştırmanın sonuçları verilmiş ve değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar ve değerlendirmeler ışığındada kent çeperlerine ve ikincil konut gelişmelerine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Discussions about second homes have started at the last 30- 35 years. Although they existed since the old times, increases in the demand for second homes led to the formation of discussions. Many ideas have been put forward about the second homes. Some of them were positive approaches which considered the second homes as a supply for the recreational needs of people, but the majority agreed on the existence negative impacts of second homes on the nature as a result of overdemand for them. However there is another tendency about the use of second homes, that is some second homes are showing trends to be used permanently. Second homes which are being used only in a short period of the year have been determined as a loss of capital, in that case the permanent use of second homes with the additions it brings to the housing stock can be evaluated as a potential. Such type of transition of uses has occurred in our country and in the other countries in the past and it has mostly occurred on the fringe areas of cities. In this study the western development axis of the Metropolitan city of Izmir which such a transition of usage is being observed has been examined. In this study the structure of this transition and it's procedure have been examined. Also the impact of transition on the physical environment, on the housing characteristics and on the social structure of the population have been examined. This study is composed of five chapters. At the first chapter an introduction to the subject has been made also the objectives of the study has been indicated. This part Xlllwas an introduction for the methodology of the study as well. At the second chapter definitions related to the developments on the fringe areas their characteristics have been given, also the second home concept which is a type of residential use on the fringe areas of cities has been introduced. Third chapter was about the developments on the fringe areas in historical perspective and the impact of second homes on these developments have been asserted. Fourth chapter was the case study chapter which was about the developments on the study area. This examination considered both the developments in the past, the effects of those developments and the current characteristics of the study area. This part of the study was also a discussion about the adequacies of the physical environment, and the housing characteristics in case of transition from second home to permanent home usage. In this section, by examining the social- economical structure of the population living in the area permanently and only in the summer, the probable changes in the social structure of the population has been examined. At the last chapter the results of this research and the evaluation of those results were made and according to those results some proposals have been given related to the development on the fringe areas and the second homes. XIV