Plevral efüzyonun malign ve benign ayırımında SUVmax'ın değeri
Value of SUVmax in differentiation of benign and malignant pleural effusion
  1. Tez No: 359141
  2. Yazar: DENİZ KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda, Plevral efüzyonun malign ve benign ayırımında maksimum standardize uptake value (SUVmax) değerinin önemini ve sitopatoloji sonucu ile korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastaneleri hastalarından her hangi bir endikasyonla 18F-FDG-PET/BT?si çekilmiş olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Nedeni bilinmeyen plevral efüzyonlu kişilerde malignite şüphesi sebebiyle tetkik edilen ve bilinen malignitesi olan hastalar olmak üzere primer patolojisi ayırt edilmeksizin PET/BT raporlarında plevral efüzyonu olan tüm hastalar değerlendirildi. PET/BT raporlarında FDG tutulumu olan ve olmayan plevral efüzyonlu olgulardan sitopatolojik inceleme sonucu olan 21?i erkek 15 ?i kadın toplamda 36 plevral efüzyonlu olgu çalışmaya dahil edildi. PET/BT?deki plevral efüzyon SUVmax değerleriyle sitopatolojik sonuçlar karşılaştırılarak analiz edildi. İstatistiksel olarak mann whitney U testi ve Chi-kare (?2) testi kullanıldı. Hipotezler çift yönlü olup, p?0.05 ise istatistiksel olarak sonuç anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 54.2 olan 21 erkek, 57.1 olan 15 kadın toplamda 36 plevral efüzyonlu hasta incelendi. Hastaların 21 tanesinin sitopatolojik incelemesi benign (% 58.3),15 tanesinin malign (% 41.7) olarak bulundu. Geriye dönük yapılan incelemede 36 hastanın 20 tanesine plevral biobsi yapılmış olduğu görüldü ve bunlardan 12 mezotelyoma, 5 hasta plevrit, 3 hastanın biobsisi tümör negatif normal plevral doku olarak bulundu. Geri kalan 16 hastanın primer patolojisinin dağılımının ise 7?si akciğer ca, 1 `i pankreas ca, 1?i primeri bilinmeyen adenokanser, 1?i soliter pulmoner nodül nedeniyle takipli hasta, 1 `i tüberkülozis, 5?i malignite şüpheli primeri bilinmeyen plevral efüzyonlu hasta olduğu tespit edildi. SUVmax değeri tüm hastalar arasında en düşük 0,6 ve en yüksek 3,2 olmak üzere total hastaların ortalama SUVmax değeri: 1,55±0,72; benign grubta ortalama SUVmax değeri: 1,47±0,6; malign grubta ortalama SUVmax değeri:1,66±0,8 olarak hesplandı. Çalışmamızda istatistiksel analiz sonuçları plevral efüzyonda SUVmax değerinin malign ve benign ayrımında p = 0,585 olup herhangi bir anlamlı farkın olmadığı görüldü. 5 malign hastada SUVmax 2,0 olarak tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda primer malignitesi olan/olmayan veya primeri bilinmeyen plevral efüzyonlu malignite şüpheli hastalarda plevral efüzyonda SUVmax ile malignite ve benignite arasında doğrudan doğruya direkt bir ilişki saptanmamıştır. Bu nedenle klinik şüphe halinde SUVmax?ı düşük olan hastaların da malign olabileceği, SUVmax?ı yüksek olan hastaların da benign olabileceği göz önünde bulundurularak tanı ve tedavi algoritmi dikkatle yürütülmelidir. Ayrıca plevral efüzyonun malign ve benign ayırımında kullanılacak eşik FDG tutulum değeri(SUVmax) için daha geniş hasta gruplu prospektif çalışmalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Plevral efüzyon, malign, benign, SUVmax, FDG-PET/BT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: We aimed to investigate the importance of maximum standardized uptake (SUVmax) value and its correlation with cytopathology results in differentiation between benign and malignant pleural effusions. Materials and Methods: In this study, patients from Dicle University Faculty of Medicine, and Diyarbakır Education and Research Hospital in whom 18F-FDG-PET/CT had been performed for any indications were analyzed retrospectively. Patients with the PET / CT reports in which there were pleural effusion were evaluated without distinguishing primary pathology, suspicion of malignancy or known malignancy. Of the cases with cytopathologic examination, having FDG involvement or not with pleural effusion, 21 males / 15 females, totally 36 cases were included in this study. Pleural effusions detected in PET / CT scanning were analyzed by comparing the SUVmax values and cytopathologic results. In statistical analysis, a Mann-Whitney U test and a Chi-square (?2) test was used. Hypotheses were bi-directional and p ? 0.05 was considered statistically significant. Results: In this study, 21 males with the mean age of 54.2 years and 15 females with the mean age of 57.1 years, totally 36 cases with pleural effusions were studied. 21 patients (58.3%) were diagnosed with benign and 15 (41.7%) with malignant by cytopathologic examination. In retrospective survey, It was found that 20 patients (12 of them were diagnosed with mesothelioma, 5 with pleuritis, 3 with tumor negative normal pleural tissue) had had pleural biopsy. Primary pathology of the remaining 16 patients were: 7 with lung ca., 1 with pancreas ca., 1 with unknown primary adenocarcinoma, 1 followed patient with a solitary pulmonary nodule, 1 with tuberculosis and 5 with unknown primary pleural effusion suspicious for malignancy. The lowest SUVmax value was 0.6 and the highest was 3.2 and mean of the all patients was calculated as 1.55 ± 0.72; the mean SUVmax in benign group was 1.47 ± 0.6; the mean SUVmax in malignant group was 1,66 ± 0.8. In our study, statistical analysis has shown that there was not any statistically significant difference between SUVmax values of benign and malignant pleural effusion (p=0.585). SUVmax of 5 malignant patients was determined as 2.0 in 5 benign patients. Conclusions: In our study, the direct relation in pleural effusion between SUVmax, malignant, and benign in patients with known / unknown primary malignancy or unknown primary pleural effusion suspicious for malignancy was not determined. Patients with low SUVmax might be malignant under clinical suspicion and patients with high SUVmax might also be benign. Therefore, diagnosis and treatment algorithm should be carried on carefully. We also think that there is a need for new prospective studies with larger patient groups to determine a cut-off value of FDG uptake (SUVmax) in differentiation of malignant pleural effusions from a benign process. KEY WORDS: Pleural effusion, malignant, benign, SUVmax, FDG-PET/CT