Plevral lezyonların ayırıcı tanısında flor 18 fluorodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografinin rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of fluorine 18 fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography in the differential diagnosis of pleural lesions
- Tez No: 896136
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ENTOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ateş, M. Plevral Lezyonların Ayırıcı Tanısında Flor 18 Fluorodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografi Rolünün Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Bu çalışmada, bilinen malignite öyküsü olmayan, plevral lezyonlu olgularda F-18 Fluorodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografinin rolünü retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Plevral kalınlaşması olan 78 hasta çalışmaya alındı. F-18 FDG PET-BT bulguları ile plevra histopatojik bulguları karşılaştırıldı. F-18 FDG PET-BT'nin benign-malign plevral kalınlaşma ayırıcı tanısında duyarlılık ve özgüllüğü sırasıyla %77,27 ve %73,53 olarak saptadık. Çalışmamızdaki 63 hastada ek olarak izlenen plevral efüzyon mevcuttu. Plevral efüzyon SUVmaks'ının malign-benign ayrımında PET-BT'nin duyarlılık ve özgüllüğünü %59 ve %58,3 olarak belirledik. Hastaların 45'inde asbest temas hikâyesi olup benign-malign plevral kalınlaşma ayrımında asbest teması hikayesine ilişkin anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak benign plevral kalınlaşma ve malign plevral mezotelyoma, plevral metastatik hastalık ve malign mezotelyoma ayrımında sadece malign mezotelyomalı olgularda istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Hastaların 38'inde diffüz, 40'ında fokal plevral kalınlaşma paterni gözlendi. Plevral kalınlaşma paterni yönünden benign-malign hastalık ayrımında anlamlı farklılık saptanmadı. Sigara içiciliğinde benign/malign plevral hastalık tanısı açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak F-18 FDG PET-BT'nin plevral kalınlaşmalı olgularda benign/malign ayrımında yön gösterici olduğunu, asbest temas öyküsünün varlığının malign mezotelyomanın tanısında faydalı olduğunu saptadık. Plevral efüzyon ayırıcı tanısında F-18 FDG PET-BT'nin kullanılabilirliğiyle ilgili daha geniş vaka sayılı çalışma serilerine ihtiyaç olduğunu gözledik.
Özet (Çeviri)
Ateş, M. Evaluation of the Role of Fluorine 18 Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography in the Differential Diagnosis of Pleural Lesions. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Nuclear Medicine Specialization Thesis in Medicine, Eskişehir, 2024. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the role of F-18 Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography-Computed Tomography in patients with pleural lesions without a known history of malignancy. 78 patients with pleural thickening were included. F-18 FDG PET-CT findings were compared with pleural histopathologic findings. The sensitivity and specificity of F-18 FDG PET-CT for the differential diagnosis of benign-malignant pleural thickening were 77.27% and 73.53%, respectively. In our study, 63 patients had an additional pleural effusion. We determined the sensitivity and specificity of PET-CT for the differentiation of malignant-malignant pleural effusion SUVmax as 59% and 58.3%, respectively. 45 of the patients had a history of asbestos exposure and no significant difference was found in the differentiation of benign-malignant pleural thickening. However, statistically significant differences were found only in cases with malignant mesothelioma in the distinction between benign pleural thickening and malignant pleural mesothelioma, pleural metastatic disease and malignant mesothelioma. Diffuse pleural thickening pattern was observed in 38 patients and focal pleural thickening pattern was observed in 40 patients. There was no significant difference between benign and malignant diseases in terms of pleural thickening pattern. There was no significant difference in the diagnosis of benign/malignant pleural disease in cigarette smoking. In conclusion, we found that F-18 FDG PET-CT was guiding in the differentiation of benign/malignant pleural thickening and the presence of a history of asbestos contact was useful in the diagnosis of malignant mesothelioma. We observed that there is a need for a larger case series of studies on the usefulness of F-18 FDG PET-CT in the differential diagnosis of pleural effusion.