Eritrosit Dağılım Genişliği (RDW) ve Nötrofil/Lenfosit Oranının (NLR) rezeksiyon uygulanan küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda mortalite ve morbiditeye etkisi
Red Cell Distribution Width (RDW) and Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR impact on mortality and morbidity in patients undergoing pulmonary resections for non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 359169
  2. Yazar: SERKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde en sık tanı alan ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinin tedavisi cerrahidir. Tüm olguların %15-25'i operable'dır. Akciğer rezeksiyonu ve mediastinal lenf nodu disseksiyonu ile bu hastalarda kür elde edilebilmektedir. Tümöre yanıtta inflamasyonun önemi bilinmektedir. Dolaşımdaki eritrositlerin boyutlarının değişkenliğinin kantitatif ölçümü olan eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve nötrofil/lenfosit oranı'nın (NLR) kronik inflamasyon belirteçlerinden olabileceğine dair literatürde bilgiler mevcuttur. RDW yüksekliği ile pulmoner hipertansiyon, koroner arter hastalığı ve miyokard enfarktüsü arasında güçlü bir ilişki mevcut olup RDW kardiyak hastalıklarda bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmektedir. NLR kolorektal, gastrik, pankreas kanserleri gibi malignitelerde önemli bir prognostik gösterge olarak kabul edilmektedir. RDW ve NLR tam kan sayımında rutin olarak değerlendirilmektedir. Çalışmamız RDW ve NLR'nin küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeni ile opere edilmiş hastalarda mortalite ve morbiditeye etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2002 – Aralık 2012 tarihleri arasında KHDAK nedeniyle cerrahi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalara ait demografik veriler, laboratuar parametreleri, tümör patolojisine ait özellikler, uygulanan cerrahi yöntemler, preoperatif hazırlık, postoperatif komplikasyonlar, sağkalım ve hastalıksız sağkalım verileri hasta dosyalarından ve nüfus kayıt sisteminden kaydedilmiştir. RDW değeri yüksekliği ile sağkalım arasında negatif bir ilişki mevcut olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p:0,019). RDW değeri yüksekliğinin hastalıksız sağkalımı olumsuz etkilediği görülmüştür (p:0,057).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most frequently diagnosed cancer type and it is a leading cause of cancer death in worldwide. Treatment of early-stage non-small cell lung cancer is surgery.15-25% of all cases are operable. Treatment model of lung resection and mediastinal lymph node dissection can be made for cure. It is well-known that the importance of inflammation in response to tumors. Researches indicates that the quantitative measure of the variability of circulating red blood cells, which is the size of the red cell distribution width (RDW) and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) may be the markers of chronic inflammation. There is strong correlation between RDW elevation and pulmonary hypertension, coronary arter disease and myocardial infarction thus, RDW is considered as an independent risk factor for cardiac disease. NLR is an important prognostic indicator for some types of malignancies as colorectal, gastric and pancreatic. RDW and NLR are evaluated by routine complete blood count. Our work is planned to determine the impact of RDW and NLR on mortality and morbidity in patients who have been operated because of non-small cell lung cancer (NSCLC). The patients who are treated by surgery due to NSCLC were analyzed retrospectively between January 2002 and December 2012, in the Department of Thoracic Surgery, Hacettepe University Faculty of Medicine. The demographic data, laboratory parameters, the characteristics of the tumor pathology, surgical procedures, preoperative preparation, postoperative complications, survival and disease-free survival data were recorded from patient charts and the population register system. Correlation between RDW level elevation and survival rate is negative and statistically significant (p:0,019). Influence of RDW level elevation on disease-free survival rate is negative (p:0,057).