Geriatrik hastaların anestezi ile ilgili bilgi düzeyi, anestezi hakkında bilmek istedikleri ve anesteziye bağlı kaygıları
Geriatric patient's knowledge, desire for information and concerns regarding anesthesia
- Tez No: 359170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ.AYDIN ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada yaşlı nüfusun artması, anestezistlerin yaşlı hastalarla daha çok karşılaşmalarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; geriatrik hastaların anestezistlerin rolü ile ilgili farkındalıklarını, anestezi ile ilgili merak ve kaygılarını araştırmaktır. Etik kurul onayı alındıktan sonra ameliyat olacak 18-64 yaş arası (grup I) 100 hasta ile 65 yaş ve üzeri (grup II) 100 hastaya anket uygulanmıştır. Geriatrik hastalar geriatrik olmayan erişkin hastalarla karşılaştırılmıştır. Anket çalışma ekibinde rol almayan anestezi doktorları tarafından cerrahiden en az bir gün önce uygulanmış ve verdikleri cevabın kendilerine verilen hizmeti etkilemeyeceği anlatılmıştır. İstatistiksel değerlendirme ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. P< 0,05 değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya göre; her iki hasta grubunda anestezistlerin rollerinin, anesteziyi anestezistin verdiğinin ve anestezistlerin doktor olduğunun farkındalığı yüksektir. Geriatrik hastaların içinde anestezisti ile preoperatif tanışanların ve anestezistlerin önerdiği farklı bir anestezi yöntemini kabul edenlerin oranı daha yüksektir. Fakat geriatrik hastaların çoğu ameliyat öncesi kendi anestezi doktorlarını kendileri seçmek istememektedir. Geriatrik hastalar en çok anestezinin hayatı tehdit eden yan etkilerini merak etmektedir. Geriatrik hastaların ençok endişe duydukları konu ise anestezi sonrası felç olmaktır. Eğitim düzeyi düşük olan geriatrik hastalarda endişe düzeyi daha düşüktür. Daha önce anestezi tecrübesi olan yaşlı hastalar ameliyat sonrası ağrı duymaktan korkmaktadır. Hastaların anestezi konusunda bilgilendirilip, merak ve endişelerini gidermenin, anestezistlerin rolleri ile ilgili farkındalıklarını anlatmanın önemli yollarından biri preoperatif vizitlerdir. Preoperatif vizitlerde hastalara daha fazla zaman ayrılması ve onların beklentilerine önem verilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aging population increases throughout the world and that makes anesthesiologist dealing with the problems about geriatric patients. Aim of this study is to search perception of geriatric polpulation about the role of anesthesiologist, desire for information and concerns of geriatric patients about anesthesia. After gaining ethics approval, between 18-64 years of age (group 1) 100 patients and over 65 years old (group 2) 100 patients answered questionnarie forms before the operation. Geriatric patients were compared with non geriatric adult patients. Questionnarie forms were answered by the patients one day before the operation with the supervision of the anesthesiologist which weren't take apart in the sudy and the patients informed about that the answers do not effect their medical practice. Ki-kare test was used in statistical analyses.