Adölesan idiopatik skolyoz hastalarında cerrahi tedavinin ve pulmoner rehabilitasyonun solunum fonksiyonları ve radyolojik sonuçlara etkisi
The effects of pulmonary rehabilitation and surgical treatment on pulmonary functions and radiological results with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 359205
  2. Yazar: FATİH DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Cerrahi tedavi edilen AİS olguların füzyon seviyelerinin ve erken dönem radyolojik somuçların, pulmoner rehabilitasyonla solunum fonksiyonlarındaki düzelme oranlarının belirlenmesi ve hastaların ağrı, fonksiyon, ruhsal ve memnuniyet sonuçlarının araştırılmasıdır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızı 30 AİS hastası oluşturdu. İki gruba ayrıldı. Grup 1 hem skolyoz cerrahi tedavisi gören, hemde solunum egzersizleri uygulanan, Grup 2 ise sadece skolyoz cerrahisi gören gruptu .30 hastanın 20? si bayan , 10 `u erkekti. Hastalar ameliyat olduklarında birinci grupta ortalama yaş 16,8 (13-22 yaş), ikinci grupta ise ortalama yaş 16,8 (12-23yaş ) idi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ve 6. ay SFT, arteryel kan gazı, Cobb açısı, kifoz açısı, AVR, AVT değerleri ölçüldü. Olguların eğriliklerin sınıflandırılmasında Lenke sınıflaması kullanıldı. Posterior füzyon ise Lenke selektif füzyon kurallarına göre yapıldı. AİS hastaların psikososyal durumu ve uygulanan işlemden memnuniyet açısından SRS- 30 formu ameliyat öncesi ve sonrası dolduruldu. Bulgular: Olguların ameliyat öncesi cobb açısı, kifoz açısı, AVR ve AVT değerlerinde ameliyat sonrasına göre yeterli düzelmeler sağlanılmış olup, sonuçlar istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Füzyona dahil edilen vertebralar proksimalde T2 ile distalde L5 arasında olup, en uzun füzyon seviyesi T4 ile L4 arasındadır. Füzyona dahil edilen vertebra seviyeleri, 6 ile 12 seviye arasında değişmekle beraber, ortalama 9,5 olarak bulunmuştur. Grup 1?de ameliyat sonrası FVC ve FEV1 değerleri, ameliyat öncesi değerlerine göre yakın olduğu, Grup 2?de ise ameliyat sonrası FVC ve FEV1 değerleri, ameliyat öncesi değerlerine göre hafif artmış olduğu görüldü. İstatiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.05). Grup 2 hastalarında kan gazı değerlerinden sadece PO2 değerinde ameliyat öncesi, ameliyat sonrasına göre artmış olduğu görüldü. İstatiksel olarak anlamlı bulundu. (p< 0.05) SRS -30 formu sonrası, ağrı skoru ortalama grup1 de 3,71 ve grup 2 de 3,92 ortalama ise 3,81, fonksiyon ve aktivite skoru ortalama grup 1? de 3,81 ve grup 2 de 3,58 ortalama ise 3,7olarak bulunmuştur. Dış görünüm skoru ortalama her iki grupta da 3.4, ruh sağlığı skoru grup 1 de 3,29 grup 2 de 3,10 ortalama ise 3,2 viii ve uygulanan işlemden memnuniyet skoru grup 1 `de 4,68, grup 2 de 4,51 ortalama ise 4,6 olarak tespit edilmiştir Sonuç: Olguların cobb ve kifoz açılarında, AVR ve AVT?nda ameliyat sonrası literatürle uyumlu düzeltmeler sağlanılmış olup, istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. AİS hastaların cerrahi tedavisi sonrası, solunum egzersizlerinin daha iyi uygulanmasıyla uzun dönem takipleri sonrasında solunum fonksiyon değerlerinin daha da yükseleceği ve akciğer kapasitelerinin daha iyi olacağı kanısına varılmıştır Posterior füzyonda major ve yapısal minor eğrilikler içerisindeki vertebraların füzyona katılmasının yanında, mümkün olduğu kadar uzun seviyeli füzyondan kaçınılması yararlıdır. Adölesan idiopatik skolyozu olan hastaların cerrahi tedavisi sonrası, tedavi memnuniyeti SRS-30? a göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the fusion levels and early radiological results, and rate of improvement in pulmonary function and to evaluate results of the patients regarding pain, function, psychological and satisfaction in those underwent surgical treatment for AIS. Patients and Methods: This study consisted of 30 patients with AIS. There were 20 women and 10 men. These patients classified into 2 groups. Group 1 consisted of the patients who underwent surgical treatment for scoliosis and breathing exercise, while Group 2 consisted of the patients who underwent surgery alone. Mean age was 16.8 (13-22) years in Group 1, whereas 16.8 (12-23) years in Group 2. Pulmonary function tests after surgery, arterial blood gas, Cobb angle, kyhpotic angle, AVR and AVT values were measured before and 1 and 6 months in all patients. Lenke classification system was used to classify scoliosis in patients. Posterior fusion was performed in accordance to Lenke selective fusion rules. Patients completed the SRS-30 form before and after surgery for evaluation of psychosocial status and patient satisfaction. Results: Preoperative cobb?s angle, kyphosis angle, AVR and AVT values are postoperatively reaches ordinary values had indicated a significant difference. Vertebrates included to fusion were between T2 at proximal and L5 at distal, while the longest fusion was between T4 and L4. Mean vertebra levels included to fusion was found as 9.5 levels, ranging from 6 to 12 levels.