Analysis of trends in water quality using nonparametric methods
- Tez No: 35924
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Son yıllarda çevre kirliliği üzerindeki artan endişeler su kalitesi gözlem programlarının geliştirilmesine sebep olmuştur. Böyle programların sıklıkla saptanan amacı su kalitesi göstergel erindeki trendleri ortaya çıkarmaktır. Su kalitesi trend analizine olan ilgi iki sebepten dolayı artmaktadır: Birincisi, yapılan kanunlar neticesinde su kalitesi ıslahı için devlet ve şahıslar tarafından yapılan büyük miktardaki harcamaların sonuçlarının değerlendirilmesine olan önemli ilgidir. Artan ilginin ikinci sebebi, bu analizler için gereken verilerin önemli miktarı ancak son zamanlarda elde edilmiştir. Şurası açıktır ki, istenen bir yerde trend analizi yapabilmek için gerekli verilerin, veri toplama ve ölçme tekniklerini kullanarak düzenli bir program dahilinde ve çok miktarda yıl için toplanmış olması gerekmektedir. Su kalitesinde trend analizi için son zamanlarda çeşitli nonparametrik testler amaçlanmıştır. Bu testler, klasik parametrik testlerdeki kabullerle (normalite, lineerlik ve bağımsızlık gibi) su kalitesi gözlemlerinde karşılaşılmamasından dolayı geliştirilmiştir. Buna ilaveten, veri özellikleri,“eksik, kısıtlı olması ve mevsimsel 1 ik”analiz problemlerini arttırmaktadır. Nonparametrik metodlar, parametrik metodlara göre daha esnektir ve bu tip problemleri kolayca aşabilmektedir. Bu çalışmada, aylık su kalitesi verilerinde monotonic, step ve multistep trendlerin ortaya çıkarılması için yukarıda değinilen problemlere çözüm olabilen uygun teknikler sunulmuştur. Buna göre, veri hazırlanmasından sonra: monotonik trend mevcudiyetinin araştırılması için Spearman' m Rho, original Kendall ve seasonal Kendall testleri; step trend için Mann-Whitney, multistep trend hali için ise Kruskal 1 -Wal 1 is H testi uygulanmıştır. Nonparametrik testlerin uygulanmasından sonra su kalitesi gözlem istasyonları arasında varyans homogenliğini araştırmak amacı ile Barttlet'in khi-kare testi ve ANOVA (Varyans Analizi) testi yapılmıştır.Trendin test edilmesinde çeşitli nonparametrik testler olduğundan, çalışma bu tekniklerin uygunluğunu ve uygulamada karşılaşılan problemleri karşılaştırmayı da amaçlamıştır. Pilot çalışma alanı olarak su kalitesinde trendin daha önce klasik metodlarla araştırıldığı, Türkiye'nin batısında bulunan Gediz nehri havzası seçilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increased concern over environmental degradation in recent years has led to expanded programs for monitoring ambient water quality. A frequently stated objective of such programs is the detection of trends in water quality indicators. Recent interest in methods of water quality trend analysis arisen for two reasons. The first is the intrinsic interest in the question of changing water quality arising out of environmental concern and activity. Given legislation that has resulted in the expenditure of large sums of public and private money for the purpose of water quality improvement, there is considerable interest in evaluating the consequences of these expenditures. The second reason for this interest is that only recently there has been a substantial amount of data that is amenable to such analysis. It is clear that in order to detect or assess trends it is necessary that the data be collected at a given location, by using consistent collection and measurement techniques on a regular schedule and over a substantial number of years. Recently several nonparametric tests for trends in water quality have been proposed. These tests have been developed because the assumtions of classical parametric methods (i.e., normality, linearity, independence) are usually not met by typical water quality data. Additional idiosyncraises of the data, such as missing values, censored data, and seasonality, compound the analysis problem. The nonparametric methods are more flexible and can handle these problems more easily. Presented here are techniques that are suitable in the face of the complications listed above for the exploratory analysis of montly water quality data for monotonic, step and multistep trends. According to this, after the data preperation: for step trend case Mann-Whitney, for multistep trend case Kruskal 1 -Wal lis H' test was applied. For investigation of monotonic trends on the observed data of water quality constituents; Spearma's Rho, Kendall and Seasonal Kendall tests was applied. After application of the nonparametric tests, for investigation of variance homogeneity between the water quality monitoring 111stations, Battlet's Chi-square test and ANOVA (Analysis of Variance) test was applied. The applicability of such methods is tested and evaluated for the case of scarce water quality data. Since several methods of nonparametric trend testing are available, the study aims to compare these techniques with respect to their qoodness of fit and to problems encountered in their application. The Gediz River Basin in western Turkey is selected as the pilot study area where trends in surface water quality have previously been investigated by clssical methods. IV