A Development of computer programs on the analysis and computer aided design of space trusses for practical engineering usage
  1. Tez No: 35925
  2. Yazar: ULUĞ CAM
  3. Danışmanlar: MEHMET ERŞEN ÜLKÜDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Uzay sistem yapılar çağımızda büyük önem kazanmaktadır. Bunun sebebi konvansiyonel yapılara kıyasla daha cazip görünümlü ve mukavemetli olduktan için değil ayni zamanda daha ekonomik üretilebildikleri içindir. Bu yapı sisteminin esası modüler prefabrik ve genellikle standart ölçü ve şekildeki çok sayıda elemanların birleştirilmesi ile hafif fakat çok rijit üç boyutlu yapılar teşkil etmektedir. Son yıllarda uzay yapılar alanında kadedilen en önemli gelişmelerden biri, çift tabakalı uzay yapılarda değişik tiplerin geliştirilmesidir. Bu yapılar bugün mimar, mühendis ve sanayicilerin alakasını çok cezbetmektedir. Mühendisler bu yapıların münferit ağır yükler altında büyük rijithk ve mukavemetlerine, mimarlar bunlara ilaveten bu tür yapıların görünümlerine ve basitliğine hayran kalmaktadırlar. Uzay sistem yapıların en önemli özelliklerinden biri; sergi pavyonları, toplantı salonları, yüzme havuzlan, hangarlar, kiliseler ve birçok endüstriyel yapılarda geniş açıklıkları ara mesnet ve kolonlara ihtiyaç kalmadan en ekonomik olarak geçebilmeleridir. Bugün birçok ülkedeki uygulamalar göstermiştir ki; uzay sistem yapılar büyük rijitlik, montaj kolaylığı, geniş açıkhklann kaplanması gibi artan avantajlan sağlamakla birlikte ayni zamanda maliyet açısından da geleneksel sistemlerle basan ile rekabet edebilmektedir. Endüstriyel binalar prefabrike uzay sistem yapılara geniş bir uygulama alanı sağlar ve bu yapılara olan ticari ilginin nedeni birçok tipe sahip olmalandır. Mimarlar ve mühendisler bu konuya olan ilgilerini birçok kez dile getirmişlerdir aynca son yıllarda değişik ülkelerde birçok üniversite ve devlet araştırma kurumu uzay sistem yapılan araştırma programlarına dahil etmişlerdir. Bu sebeple uzay sistem yapılar hakkında çeşitli dillerde birçok eser yayınlanmıştır. Bu tez dört bölüm olarak hazırlandı. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri aynen“Referas 1 ”den alınmıştır ve bu bölümlerde; uzay sistem yapılann analizi, dizaymı ve inşaasıhakkında son yıllarda geliştirilen metodlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde ise bilgisayar programında da kullanılan“Stiffness Method”ile bu metodun BASIC dili ile yazılmış bilgisayar programına uygulanışı anlatıldı. Tezin dördüncü bölümü ise yazılan bilgisayar programı ile analiz edilmiş iki örneğe ayrıldı. Örnek- 1' de 10 m. genişliğinde 1.78 m. yüksekliğinde kare tabanlı simetrik uzay sistem yapının düğüm noktası deplasmanları, çubuk kuvvetleri ve gerilmeleri hesaplanmıştır. Örnek-2' de ise Örnek- 1' de analiz edilen uzay sistem yapı simetri kullanılarak yeniden programla analiz edilmiş ve bu iki analiz sonuçlan karşılaştırıldı. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Space structure are gaining rapid acceptance. Not only because they are more attractive and not only because they have a greater reserve of strength as compare with the conventional structures, but also because they are more economical to build. Space structures are typical examples of skeleton frameworks, as a rule consisting of a large number of simple modular, prefabricated units, often of standard size and shape, which combine into a light, but very rigid, three-dimensional structure. One of the most important developments in the field of space structure in the recent years has been the evolution of various types of double-layer grids. This fascinating form of construction is attracting the attention of architects and engineers alike. Engineers are beginning to appreciate the great rigidity and stiffness of double-layer grids and their exceptional ability to resist large, concentrated or unsymmetrical loading, while architects, in addition, appreciate their visual beauty and their impressive simplicity. Double-layer grids are ideally suited for covering exhibition pavilions, assembly halls, swimming pools, hangars, churches and many types of industrial buildings in which large unobstructed areas are required. Present experience shows that in many countries double-layer grid structures can compete very successfully on a cost basis with more conventional systems, providing at the same time additional advantages, such as greater rigidity, simplification of erection and the possibility of covering larger spans. Industrial buildings consistute the biggest outlet for prefabricated double-layer grids and the commercial interest in this form of construction has been the reason for the introduction of numerous systems. IVHaving noticed the great interest expressed by architects and engineers in space frames, many universities and government research establishments in various countries have included the study of double-layer grids in their research programmes during the last decades. As a result, a great deal of information is becoming available on both the linear and non-linear behaviour of double-layer grids and their modes of failure under various types of loading. However, this information is scattered in numerous research journals end published in various languages. This thesis has been presented in a text as arranged in four chapter. In the first and second chapters of study the geometry of double-layer grid systems is discussed and these chapters provide a comprehensive review of latest methods in analysis, design and construction of double-layer grids which was quoted from the reference 1. In the third chapter of the study, The Stiffness Method analysis that was applied to the computer program take place The computer program is coded in the BASIC language. The fourth chapter has been reserved for the numerical examples that were solved by using proposed calculation method. In Example- 1, the joint displacements, the axial forces and stresses of a symmetric square-on-square-offset double-layer grid with 10 m. length and 1.78m. modular height have been calculated according to the four corner support. In Example-2, the joint displacements, the axial forces and stresses of the members of the symmetric square-on-square-offset double-layer grid which was solved in Example- 1 have been determined again by using the symmetry.