Antrene olmuş futbolcu ve basketbolcularda C vitamini uygulamasının HbA1C, demir ve demir bağlama kapasitesi üzerine etkileri
The effects of vitamin c application on HbA1C, iron and iron binding capacity in trained footballers and basketball players
  1. Tez No: 359243
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYT AKSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günlük ihtiyaçtan fazla alındığında performansı artırdığına inanılan vitaminlerin ba?ında C vitamini gelmektedir. Özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarda C vitaminine (C vit) olan ihtiyaç artmaktadır. C vit enzimatik olmayan bir yol ile demirin emiliminde indirgeyici bir rol oynamaktadır. Özellikle antioksidan etkili olarak hemoglobinin yapısını korumakta ve nitritlerin neden olduğu methemoglobinin olu?umunu azaltmaktadır.Gerek antioksidan özelliği gerekse oksijen bağlanmasında ve taşınmasında görev yapan demirin (Fe+2) bağırsaklardan emiliminde oynadığı rol nedeniyle C vit yüklemesinin sporcularda yararlı olabileceği düşüncesiyle futbolcu ve basketbolcularda C vit yüklemesinin kan Fe değerlerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Diyarbakır Bağlar Belediyesi Amatör futbolcu ve basketbolcularından yaşları 20-23 arasında değişen toplam 20 sporcu katılmıştır. Gruplara 3 hafta süreyle günlük toplam 1 gr C vit iki eşit doz olarak (0.5 gr x 2 /24 st) oral olarak verilmiştir.Vitamin uygulamadan önce ve uygulandıktan sonra sporculardan sabah açken venöz kan örneği alınarak serum Fe, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), glikolize hemoglobin (HbA1c), glukoz, insülin ve plazma lipid düzeyleri ölçülmüş ve kısa süreli egzersiz programı (koşu bandında 10 dakika süreli,10 km/saat hızında yürüyüş) uygulanmıştır. Egzersiz öncesi (EÖ) ve hemen sonrası (ES) deneklerin aynı parametreleri tekrar ölçülmüştür. Ayrıca anket yapılarak deneklerin vitamin ve sigara kullanma alışkanlıkları sorulmuştur. Verilerin analizinde eksersiz öncesi ve eksersiz sonrası ölçümler arasındaki farklılığın istatistiksel karşılaştırılmasında eşleştirilmiş (paired) t-testi analizi, futbolcularla basketbolculara ait ölçümlerin ortalamalarına ait karşılaştırılmalarda ise bağımsız (unpaired) t-testi kullanılmı?tır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed at examining the effect of vitamin C loading on blood Fe++ values in footballers and basketball players with the thought it could be beneficial in sportsmen because of the vitamin C?s antioxidant property and its role in absorption of iron (Fe++) in intestine, which function as oxygen binding and carrier. 10 male footballers and 10 male basketball players from the amateur football team and professional basketball team of the Bağlar Municipality of Diyarbakir whose ages ranged between 20 and 24 volunteered for the study. The group, whose involvement in sports averaged 7 years, underwent routine health examination before the experiment and their measurements of the first day were obtained. The same measures were taken again after they ran on treadmill for 10 minutes at 10 km/h. They were then taken to the camp under the supervision of their coach and, together with their camp diet, were given 1 gr/24 h vitamin C (Redoxon C) for 3 weeks. The vitamin C preparations were in the form of effervescent tablets and were given 1 gram a day melted in a glass of water. 3 weeks later the subjects were taken to treadmill again and their heart rates and blood pressures were measured before the exercise (BE) and after the exercise (AE), and the levels of glucosile hemoglobin (HbA1c), serum iron (Fe++), total iron binding capacity (TIBC), glucose, insulin, urea, creatine, AST (aspartat aminotransferase), ALT (alanine aminotransferase), ALP (alkaline phosphatase), LDH (lactate dehydrogenase) and lipoprotein were checked. Also, a survey was made to determine their habits of vitamin use and smoking. For the analysis of the data and the statistical comparison of the difference between the BE and AE measurements the paired t-test analysis; and for the comparison of the averages of the footballers and basketball players the unpaired t-test was used. The compatibility of the data with normal distribution was evaluated with Kolmogrow-Smirnow test; and their homogeneity with Levene?s test.