Antrene durumdaki sporcularda tek taraflı zorlu burun solunumunun egzersizde göziçi basıncı üzerine etkisi
The effects of unilateral forced nostril breathing on intraocular pressures in exercise in antreneted athletes
- Tez No: 138346
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
vn ÖZET ANTRENE DURUMDAKİ SPORCULARDA TEK TARAFLİ ZORLU BURUN SOLUNUMUNUN EGZERSİZDE GÖZ İÇİ BASINCI ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışma sağ ve sol zorlu burun solunumunun sağ ve sol göz içi basına üzerine etkilerini araştırmak için yapıldı. Çalışmaya 24 erkek ve 26 kız elit düzeydeki sporcular alındı. Sporcular Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencileri idi. Birinci gün önce istirahatta sağ ve sol göz içi basıcı değerleri Ölçüldü. Sonra sağ zorlu burun solunumu ile akut maksimal egzersiz uygulandı ve egzersizden sonra sağ ve sol göz içi basınç değerleri tekrar ölçüldü, ikinci gün ise, yine aynı saatte sol zorlu burun solunumu ile akut maksimal egzersiz sonrası sağ ve sol göz içi basınç değerleri ölçüldü. Toplam deneklerde ve erkeklerde hem sağ hem de sol zorlu burun solunumu ile sağ ve sol göz İçi basınçlannın istirahat değerlerine got® anlamlı azaldığı bulundu. Ancak kızlarda hem sağ hem de sol zorlu burun solunumu ile göz içi basınçlarının değişmediği bulundu. Bu sonuçlar ışığında, tek taraflı zorlu burun solunumunun erkeklerde göz İçi basıncını düşürmekte etkin olduğunu, ancak kızlarda böyle faydalı bir etkisinin olmadığı söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY THE EFFECTS OF UNILATERAL FORCED NOSTRIL BREATHING ON INTRAOCULAR PRESSURES IN EXERCISE IN ANTRENETED ATHLETES This study was made to investigate the effects of right and left forced unilateral nostril breathing on intraocular pressures of eyes. 24 male and 26 female elite levelled athletes were included in the study. These were the students of Atatürk University, Collage of physical Training. The first day the intraocular pressures of eyes in rest were measured. Then, the subjects were applied acute maximal exercise along with only right forced unilateral nostril breathing, and following the exercise intraocular pressures of eyes values were measured agin. The second day at tie same hour their right and left eye tensions were measured. After the acute maximal exercise along with only left forced unilateral nostril breathing. It was found that there was a significant decrease after acute maximal exercise in both intraocular pressures of eyes values bottt in all subjects and in male subjects with both right and left unilateral nostril breathing as compared to tee values obtained in rest