Reclamation in mining and its applications in Türkiye
- Tez No: 35933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABİT GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Madencilik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan çevre sorunlarının çözümlenmesi ile işletme sahalarının yeniden düzenlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır kapsamlı ve sistematik çalışmalar yapılmasına rağmen, Türkiye'de bu konuya son yııllara kadar gereken önem verilmemiştir. Bu tezde, ülkemizde çevre konusundaki mevzuata yer verilmekte, madencilik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan çevresel etkiler ve önlemleri özetlenmekte, açık ocak kömür madenciliği sırasında bozulan sahaların yeniden düzenlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda bilgi verilmekte, son olarak ta, TKİ'ye bağlı açık işletmelerde yeniden düzenleme ile iyileştirme uygulamalar! ve bu konuda halen yürütülmekte olan çalışmalar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although comprehensive and systematical studies on the solution of environmental problems resulting from mining activities and reclamation of surcafe mined-lands have been accomplished in developed countries through the years, little attention has been paid to these issues in Türkiye untill recently. In this thesis, legal background associated with environmental issues in Türkiye is given, the impacts of the mining activities on environment and precautions to be taken are briefly discussed, information association with reclamation of surface-mined lands is explained, and finally the reclamation efforts currently being carried out in surface mines of Turkish Coal Enterprices are presented.