Optimisation of panel dimensions in underground coal mining A case study from Çayırhan
- Tez No: 35932
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ABSTRACT In this study, the need and techniques regarding optimization of panel dimensions in underground coal mines utilising fully-mechanized longwalls as mining method, are described. In the second part, a detailed cost analysis is carried out for Çayırhan lignite field, which is Turkey's unique colliery using fully-mechanized longwall mining method. After calculations carried out for 6 distinct face lengths (110, 150, 200, 220, 250, and 300 m), optimum face length is found out for Çayırhan, and results obtained are evaluated in detail. ÖZET Bu çalışmada, üretim yöntemi olarak tam mekanize uzunayak uygulayan yeraltı kömür madenlerinde pano boyutlarının optimizasyonunun gerekçesi ve teknikleri anlatılmıştır, ikinci kısımda, Türkiye'nin tam mekanize uzunayak yöntemi uygulayan tek linyit ocağı olan Çayırhan için ayrıntılı bir maliyet analizi yapılmıştır. 6 farklı ayak uzunluğu (110, 150, 200, 220, 250 ve 300 m) için yapılan hesaplamalardan sonra Çayırhan içirt optimum ayak uzunluğu hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)