2. ve 3. trimester fetal renal arter doppler ölçümlerinin oligohidramniyos ve polihidramniyos öngörüsünde prediktif değeri
Predictive value of 2ND and 3RD trimester fetal renal artery doppler measurements on oligohydramnios and polyhydramnios
  1. Tez No: 359377
  2. Yazar: NİLGÜN AVŞAR BENZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda fetal biyometrinin değerlendirilmesi, oligohidramniyos ve polihidramniyos gelişen gebeliklerde renal arter PI ve RI değerlerinde farklılık olup olmadığı, fark saptanır ise, PI ve RI değişimleri ile amniyon mayi miktarındaki değişim arasındaki sürenin değerlendirilmesi ve intrauterin gelişim geriliği ile oligohidramniyosun birlikte bulunduğu fetuslar ile sadece oligohidramniyosun eşlik ettiği gebeliklerde renal arter akımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Ocak 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında kliniğimize başvuran tekil gebeliği bulunan 300 hasta 22.- 28. ve 34. gestasyonel haftalarda fetal renal arter doppler ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Yirmisekizinci haftadaki ziyarette, oligohidroamniyos olan hasta grubunun umblikal arter S/D değeri gebeliği normal seyreden gruptan anlamlı olarak fazla ölçülmüştür. Benzer şekilde 28. haftada oligohidroamniyos grubunun umblikal arter PI değeri normal gruptan anlamlı olarak fazla ölçülmüştür. Her üç grupta da 34.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaluate fetal biometry, to investigate whether there is any difference in PI and RI values of pregnancies with oligohydramnios and polyhydramnios, if a difference is detected to examine the duration between PI and RI changes and the change of amniotic fluid amount and to compare renal artery flow rates of pregnancies with oligohydramniosis and intrauterin growth retardation and pregnancies with only oligohydramniosis. In this context 300 patients applying to our clinic between june 2012 and january 2013 with singleton pregnancy are evaluated with fetal renal artery doppler measurements at 22nd, 28th anf 34th gestational weeks. In the visit at 28th week, umblical artery S/D values of oligohydramnios patient group were measured to be higher than the group with normal pregnancy course. Similarly, in 28th week PI values of umblical artery in oligohydramnios group were higher.