Proposals for the better utilization of urban spaces and public buildings by the handicapped
Kentsel mekanlardan ve kamu binalarından sakatların daha iyi kullanılması için öneriler
- Tez No: 35941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK S. ARKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
öz KENTSEL MEKANLARDAN VE KAMU BİNALARINDAN SAKATLARIN DAHA İYİ KULLANMASI İÇİN ÖNERİLER TÜRKELİ, Banu Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Namık S. Arkım Eylül, 1994 Bu tezde, sakatların tanımı, sınıflandırılması yapıldı ve fiziksel özürlüler tezin hedef gurubu olarak seçildi. İstatistikler ve özürlülerle yapılan görüşmeyle özürlülerin durum ve problemleri belirlendi. Sakatlar için yapılacak bütün tasarımların temeli olan ana tasarım ilkeleri tartışıldı. Sakatların yaşamım etkileyen mimari engeller tespit edilerek tablolar ve çizimlerin yardımıyla gerekli olan tasarımlar önerildi. Halka açık üç kamu binası, özürlülerin kullanımım sağlayacak olası tasarımlan göstermek için örnek olarak seçildi. Bu örneklerde, mimari engeller belirtildi ve özürlüler için gerekli olan değişiklikler tasarlandı. Bu binaların özürlülere olan uygunluğu yüzde değer ile ifade edildi. Binalardaki sakatların kullanımım engelleyen dizayn hataları belirleyen bir kontrol listesi oluşturuldu. Bu kontrol listesi mimarlara bina tasarımlarında önem verilmesi gereken detayları göstermektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROPOSALS FOR THE BETTER UTILIZATION OF URBAN SPACES AND PUBLIC BUILDINGS BY THE HANDICAPPED TURKELL Banu Master Thesis in Architecture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Namık S. Arkım September, 1994 In the study, the handicapped is defined, classified, and the physical disabled are chosen as a target group of the thesis. The situation and the problems of the handicapped are determined by the statistics and the interview which was made with the handicapped. Basic design considerations which are the foundemantels of all designs for the handicapped, are discussed. Every single architectural barrier which interrupts the handicapped's lives, is identified and necessary redesign are suggested with the aid of the drawings and tables. Three open public buildings are chosen as an example to show the possible redesigns which will make buildings accessible to the handicapped. In these examples, the architectural barriers are defined and possible changes for the handicapped are designed. Accessibility of these buildings are shown in percentage rate. A checklist is prepared to indicate the design faults that impede the handicapped. This checklist also shows the important details on designing to the architects.