Vestıbüler sinir cerrahisinde gözlemlenen önemli anatomik yapıların incelenmesi
Identification of the important anatomic landmarks during vestibular nerve dissection
- Tez No: 359464
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BAHÇELİOĞLU, PROF. DR. RABET GÖZİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fossa cranii posterior ve trigonum pontocerebellare'nin anatomisinin kompleks yapısı ve varyasyonlarının sıklığı bölgenin ayrıntılı incelenmesini gerekli kılmaktadır. Çalışmamızın amacı, trigonum pontocerebellare'nin orta kompleks bölümündeki v. petrosa superior, fissür venleri, a. superior cerebelli, a. inferior anterior cerebelli, a. inferior posterior cerebelli, a. vertebralis, a. labyrinthi ve plexus choroideus'un bölgedeki kraniyal sinirler olan n. abducens, n. facialis, n. intermedius, n. vestibulocochlearis ile olan ilişkilerini incelemektir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalında 1994 - 2004 yılları arasında gerçekleştirilen“retrosigmoid yolla fossa cranii posterior girişimi”ameliyatları sırasında elde edilen görüntü kayıtlarının 109'unda orta kompleks bölümü incelendi. Arterlerin birbirleriyle olan konumsal ilişkileri ile, orta kompleks içinde normalde bulunmayan a. vertebralis ve a. inferior posterior cerebelli gibi yapıların görülme sıklıkları incelendi. Ayrıca cerrahi girişim sırasında diğer yapıların bulunmasını kolaylaştıran n. intermedius, n. abducens, plexus choroideus'un gözlenme sıklıkları saptandı. Yüksek cerrahi komplikasyon riski taşıyan n. vestibulocochlearis'in klivaj özellikleri ve arterlerle olan konumsal ilişkileri detaylandırıldı. Sonuç olarak vestibüler sinir cerrahisi sırasında karşılaşılan çeşitli vasküler ve nöral yapıların komşulukları büyük önem taşımaktadır. Bazı yapılar bulunma sıklığı az olsa dahi önceden göz önünde bulundurulmazlar ise, önemli komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, cerrahi girişimlerde, çalışmamızda saptadığımız varyasyonların bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir Anahtar kelimeler :Trigonum pontocerebellare, orta kompleks arterleri, orta kompleks venleri, orta kompleks sinirleri, varyasyon.
Özet (Çeviri)
The posterior cranial fossa and the cerebello-pontine angle with their complex structures require understanding of their detailed anatomy. The aim of this study was to examine the relationships of the superior petrosal vein, fissure veins, choroid plexus, superior cerebellar, anterior inferior cerebellar, posterior inferior cerebellar, vertebral, labyrinthine arteries to the cranial nerves (nervus intermedius, abducens, facial and vestibulocochlear nerves) of the middle complex. For this purpose, a retrospective study was conducted in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology.The operational records of the 109 patients admitted to the hospital between 1994 – 2004 were evaluated to clarify the topographic relationships of the neurovascular structures. Meanwhile, the percentage of the unusual presence of the vertebral and inferior posterior cerebellar arteries in the middle complex area was noted. Also, the incidence of the important landmarks such as nervus intermedius, abducens nerve and choroid plexus were demonstrated. The topographic relations of the vestibulocochlear nerve and its cleavage feature were detailed regarding the neighboring vascular structures. In conclusion, the vascular and neural structures encountered during the vestibulocochlear nerve surgery carry special importance. Also, rare structures and variations found in the region have to always keep in mind otherwise they carry high risk of complications. Key Words : Pontocerebellar triangle, middle complex arteries, middle complex veins, middle complex nerves, variation.