Erkekler birinci voleybol liginde yer alan takımların antrenörlerinin liderlik özellikleri ile sporcuların bu konudaki düşüncelerinin karşılaştırılması
The evaluation of the leadership skills of the trainers of the teams within the men's premiere volleyball league and the comparision of the team players' thoughts regarding the issue
- Tez No: 359531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Türkiye Erkekler Birinci Voleybol Liginde mücadele eden takımlarda, görev yapan Türk antrenörlerin liderlik özelliklerine ilişkin yapısal durumu ortaya koymak için yapılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmaya ilişkin ölçümler, 2012-2013 sezonu Türkiye Birinci Voleybol Liginde mücadele eden 12 takımdaki 132 Türk sporcu ve 22 Türk antrenörle gerçekleştirilmiştir. Sporda liderlik özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanan ve altı boyuttan oluşan Sporda Liderlik Ölçeği ile antrenörlerin liderlik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekle antrenörler kendilerini, sporcular ise antrenörlerini değerlendirmişlerdir. Sporda Liderlik Ölçeğinin altı boyut şöyle sıralanmıştır: Demokratik Davranış Boyutu, Olumlu Geri Besleme Davranışı Boyutu, Durum Değerlendirme Boyutu, Sosyal Destek Davranışı Boyutu, Eğitim – Öğretim Boyutu ve Otokratik Davranış Boyutlarıdır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ortalamaları ve boyutlar arasındaki farklılıklara T Testi uygulanarak bakılmıştır. İstatistiksel analizler esnasında anlamlılık düzeyi ise 0.05 olarak seçilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda bütün boyutlarda istatistiksel anlamda sporcular ve antrenörler açısından görüş farklılığı bulunmazken sadece Demokratik Davranış Boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Elde edilen verilerin ortalama değerlerine bakıldığında antrenörler ve sporcuların en yüksek Eğitim – Öğretim Boyutuna katıldıkları görülmektedir. Bu boyuta antrenörler tarafından verilen cevapların ortalaması: 4,20 iken sporcuların ortalaması: 4,15'dir. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda antrenörlerin Eğitim ve Öğretime önem veren bir liderlik tarzını benimsedikleri görülmektedir. Ayrıca sporcular antrenörlerinin liderlik algısının demokratik bir yapıda olduğunu savunurlarken antrenörler ise kendilerinin liderlik algısının yeterince demokratik olmadığını düşünmektedirler. Anahtar Kelimeler : Antrenör, Liderlik, Voleybol, Sporcu.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to show up the leadership characteristics of the Turkish trainers who struggle and work for the Men's Premiere Volleyball League, Turkey. The study covers 132 Turkish sportsmen and 22 Turkish trainers who compete in Men's Premiere Volleyball League, which consist of 12 teams, during 2012 – 2013 season. In this study, the scale of leadership in sport which consists of 6 steps used in order to aim to state the leadership characteristics of trainers. The scale allows the trainers evaluate themselves and sportsmen to evaluate their trainers. The mentioned six steps are democratic behavior, positive feedback behavior, situation consideration behavior, social support behavior, training and development behaviors. All data has been analyzed by SPSS 16.0 Program. Their average and the differences between extents have been analyzed by T test. The significancy level during statistical analysises has been chosen as 0.05.According to these studies there is no dissensus between sportsmen and trainers statistically. However; there is a difference in relevance in Democratical Behaviour. The assessment the average amount shows that both trainers and sportsmen agreed on education extent mostly. The average answers given by trainers in Education Extent are 4,20, while the average of sportsmen 4,15. In conclusion, it is clearly seen that the trainers adopt the leadership style which gives importance to Education. Moreover, while the sportsmen think that the trainers have got a democratic leadership style, the trainers think that their leadership perception is not democratic enough. Keyword : Trainers, Leadership, Volleyball, Sportsman