İstanbul ilindeki özel spor işletmelerinin pazar yönlülük uygulamalarının değerlendirilmesi
Market orientation of special sports i̇n İstanbul provincial evaluation of applications
- Tez No: 359547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pazar Yönlülüğe etki eden faktörlerin belirlenerek bu bağlamda İstanbul ilindeki özel spor işletmelerindeki pazar yönlülük uygulamalarının belirlenmesi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada tanımlayıcı araştırma modeli uygulanmıştır. Alan araştırmasında literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda yapılandırılmış sorulardan oluşan anket formları kullanılmıştır. Anket formu Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı'nda yer alan“Hizmet İşletmelerinde Pazar Yönlülük ve Türk Bankacılık Sektörü İşletme Uygulamalarının Değerlendirilmesi: Isparta İli Merkezli Bir Uygulama”adlı yüksek lisans tez çalışmasından alınmıştır. Anketin geçerliliğine ve güvenirliğine ilişkin yapılan çalışmada Cronbach alpha güvenilirlik ölçütü kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında evren, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 534 özel spor işletmesinin tamamıdır. Araştırmanın örnek bireyleri, İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel spor işletmelerinin tamamından basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (Anova) ve t testi kullanılmıştır. Yapılan istatistikler sonucunda İstanbul ilindeki özel spor işletmelerinin sahibi, müdür, müdür yardımcısı veya pazarlama müdürü pozisyonunda yer alan katılımcıların yaş, eğitim durumu ve işletmenin faaliyet yılı ile pazar yönlülük uygulamaları arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiş olup (p0,05). Genel itibari ile özel spor işletmelerinin pazar yönlülük uygulamaları yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Identifying the factors that influence the market versatility in this context, market orientation in private sport in the province of Istanbul determination of the application is the objective of our study.In this research, descriptive research model has been applied. In this study, descriptive research model was applied. The information obtained from the literature in the field of research in line questionnaire consisting of structured questions are used.The questionnaire Suleyman Demirel University Institute of Social Sciences Business Administration Department located in the“Services Businesses Market Orientation And The Turkish Banking Sector Business Practices Evaluation Of The Province Of Isparta An Application Centric”thesis is excerpted. Cronbach alpha reliability criteria has been used at the study about the validity and reliability of this survey. In this research, the universe, which operates in the city of Istanbul is the complete 534 private sport.Members of the study sample, the entire city of Istanbul from operating in the private sports were selected by simple random sampling method Research results in the evaluation of one-way analysis of variance (ANOVA), t-test, regression analysis was used for statistics. The statistics resulting from Istanbul private sports the owner, manager, assistant manager or marketing manager position located in the participants' age, education and business activity in the market with the versatility applications, significant results were obtained (p 0.05).As the overall market orientation of specific sport applications was higher.