Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramına göre kendini gerçekleştirme ve bilgelik ilişkisi: Yaşlılar üzerinde bir araştırma
The relationship between wisdom and self-actualization by maslow's hierarchy's of needs theory: A research on older people.
  1. Tez No: 359578
  2. Yazar: BİLGE ABUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Geriatrics, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramına göre kendini gerçekleştirme ile bilgeliğin ilişkisini araştırmaktır. Araştırma Ankara'da bulunan kamu, özel, vakıf-dernek ve yerel yönetimlere ait huzurevleri ve bakımevlerinde yaşayan 203 yaşlı birey ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak yaşlıları tanıtıcı bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu, Üç Boyutlu Bilgelik Ölçeği ve Thunder Bay Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekler Tükçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relation between wisdom and self-actualization according to Maslow's theory of hierarchy of needs. The study was carried out with 203 elderly individuals living in nursing homes and nurseries belonging to public, private foundations and local governments in Ankara. For data collection, personal information forms which include information on elderlies, Three-Dimensional Wisdom Scale, and Thunder Bay Scale were used. These scales were transcribed into Turkish, and their reliability and validity studies were carried out.