Arpada farklı bitki sıklıklarının agronomik özelliklere etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 6105
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 32 - ÖZET Farklı bitki sıklıklarının (150, 250, 350, 450, 550 bitki/m2 ) bazı arpa çeşitlerinde (Kaya, Kocaoğlu) verime, verim komporientlerine, bitki boyuna, protein ve irilik yüzdesine etkileri araştırıldı. Dane verimi bitki sıklıklarının etkisiyle küçük miktarlarda artmasına rağmen istatistiki yönden bitki sıklığının etkisi Önemsiz bulundu. 450 bitki/m2 sıklığında verim her İki çeşitte de maksimum (Kaya'da 359 kg/da, Kocaoğlu'nda 348 kg/da olarak Baptandı. Sap veriminde ise farklı sıklıkların ve çeşitlerin etkisi istatistiki olarak önemsiz saptandı. Sap verimi Kaya'da en yüksek 892 en düşük 808 kg/da alarak bulunmuştur, Kocaoğlu'nda ise bu değerler 708-950 kg/da arasındadır. 2 m 'de başak sayısına farklı sıklıkların etkisi istatistik! olarak önemli bulunmuştur. Gittikçe artan bitki sıklıklarında başak sayısı fazla olmuştur. Maksimum başak sayısı Kaya'da ve Kocaoğlu'nda 550 bitki/m2 sıklığın da 677-628 olarak saptanmıştır. Başakta dane sayısında farklı bitki sıklıkları farklı sonuçlar verimiş ve bitki sıklıklarının etkisi istatistiki yönden önemli bulunmuştur. Ancak bu ilişki ters yönlüdür. En düşük bitki sıklığında (150 bitki/m2 ) Kocaoğlu'nda en yüksek başakta dana sayısı 2 21 olarak bulunmuştur. Kaya'da 250 bitki/m2 sıklığında en yüksek değere (19) ulaşılmıştır. Bin dane ağırlığına da farklı bitki sıklıklarının etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Sıklık arttıkça bin dane ağırlığı azalma göstermiştir. Bitki boyu yönünden çeşitlerin hasattan önceki değerleri büyük farklılıklar göstermiştir. Bir çeşit özelliği olmasından dolayı Kocaoğlu daha uzun boylu bitkiler vermiştir. Sıklığın ise bitki boyuna etkisi önemsizdir. Ham protein içeriğinde ise bitki sıklığının ve- 33 - çeşitlerin etkisi istatistik! bakımından önemsiz çıkmış ?İmasına rağmen Kaya çeşidinin ham protein yüzdesi Kocaoğlu nunkinden düşüktür. Kalbur analizi sonucunda saptanan irilik yüzdesine çeşitlerin etkisi 'önemlidir. Kaya, Kocaoğlu'na oranla daha fazla iri dane vermiştir. Seyrek ekimlerde daha iri daneler elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
- 3k - SUMMARY It was studied the effect of different plant 2 densities (150, 250, 35D, ^50, 550 plant per m respecti- 2 vely) an yield, spike number per m, kernel/spike, plant height, percent grain protein and grain size for two different barley cultuvars (Haya and Kocaoglu). It urns found to be insignificant the effect of plant densities on grain yield althouqh there was very little effect. It was determined that grain yield mas 2 maximum when the density was ^50 plants per m (For Kaya 359 kg/da and Kocaoglu 3*+8 kg/da). It was indicated that there ia no significant between straw yield and plant densities. And the straw yield values were between B0B-B92 kg/da for Kaya and 70B-950 kg/da for Kocaoglu. In general the effect of plant densities were 2 significant on the spike per m. As plant densities were 2 increasing spike number per m also increased. It was shown for both cultivars spike numbers were maximum in 2 the 550 plants per m (Kaya 677, Kocaoglu 62B). It was observed that the effects of different plant densities on the kernel/spike were different and this difference was significant and negative. In the 2 lowest plant densities (150 plants per m ) for Kocaoglu kernel/spike value - was found to be highest. Maximum number (19) were obtained with the application of 250 2 plant per m. It was observed that the relationship between thousand grain weight and plant densities was significant. In the highest plant densities thousand grain weight was little. Many different values for the plant height were obtained but this difference was insignificant.Because İt- 35 - ia a varietal characteristc the taller plants for Kocaoğlu were determined. There was no effect of plant densities on per cent grain protein. Although the effect was not significant. The per cent grain protein for Kaya was lower than Kocapğlu, In the results of the analyses it was determined that % grain size increased with the application of low plant densities. And thİB per cent value were high in Kaya.