Son yikama solüsyonlarinin farkli içerikli kök kanal dolgu patlarinin bağlanma dayanimlarina ve dentin tübül penetrasyonlarina etkisi
The effect of final i̇rrigation on different root canal sealers bond strenght to dentin and penetration into dentinal tubules
  1. Tez No: 359579
  2. Yazar: CEREN FERİHA UZUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ŞAKLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıkama solüsyonlarının insan kök kanal dentinine kök kanal patlarının bağlanmasına etkisinin değerlendirilmesdir. Bu çalışmada 248 adet yeni çekilmiş insan daimi üst santral dişleri kullanıldı. Kök kanalları RaCe döner eğeleriyle şekilllendirildi. Grup I'de kök kanallarını şekillendirme esnasında her eğe değişiminden sonra 2 ml %5,25'lik NaOCl ile ve son yıkama solüsyonu olarak 5 ml %17'lik EDTA kullanıldı. Grup II'de kök kanallarını şekillendirme esnasında her eğe değişiminden sonra 2 ml %1,3'lük NaOCl ve son yıkama solüsyonu olarak 5 ml MTAD kullanıldı. Grup III'de kök kanallarını şekillendirme esnasında her eğe değişiminden sonra 2 ml %6'lık NaOCl ve son yıkama solüsyonu olarak 5 ml QMix kullanıldı. Grup IV'de ise kök kanallarını şekillendirme esnasında her eğe değişiminden sonra 2 ml %1,3'lık NaOCl ve son yıkama solüsyonu olarak 5 ml %17'lik EDTA ile 5 ml %2'lik klorheksidin glukonat kullanıldı. Daha sonra ana gruplar kullanılan kök kanal patına göre 3 ayrı alt gruba (n=20) ayrıldı. Group Ia, IIa, IIIa ActiV GP kök kanal sistemi ile, Group Ib, IIb, IIIb EndoSequence BC Sealer ve tek kon güteperka ile, Group Ic, IIc, IIIc Smartpaste bio ve tek kon gütaperka ile dolduruldu. Daha sonra dişler 370 C'de %100 nemli bir ortamda 1 hafta boyunca bekletildi. Dişlerin koronal üçlüsünden su soğutması altında yavaş dönen elmas disk ile 2.00 ± 0.05 mm kalınlığında olacak şekilde herbir dişten 2'şer örnek elde edildi. Daha sonra elde edilen örnekler Universal Test Makinasına yerleştirildi ve örneklerin apikal bölümünden olacak şekilde kuvvet uygulandı. Elde edilen veriler, Nexygen veri analiz programı (LIyod Instruments Ltd) kullanılarak kaydedildi. Uygulanan kuvvet değeri daha sonra Newton'dan megapaskal değerine çevrildi. SEM analizi için her bir gruptan rastgele olarak 5'er diş seçildi ve dişler uzunlamasına ayrılarak, dolgu maddesinin dentin duvarı ile adaptasyonu değerlendirildi. Bağlanma dayanımı çalışmamızın sonuçlarına göre son yıkama solüsyonlarından bağımsız olarak değerlendirildiğinde kök kanal dolgu patlarının bağlanma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Ancak son yıkama solüsyonları kök kanal dolgu patlarının bağlanma dayanımını etkilemiştir (p>0,05). Kullanılan son yıkama solüsyonlarına göre ActiV GP kök kanal patının bağlanma dayanımları değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık görülmüştür (p0.05). EDTA'ya göre CHX uygulanılması ActiV GP kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımını bir miktar artırmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05). Kullanılan son yıkama solüsyonlarına göre EndoSequence BC Sealer kök kanal patının bağlanma dayanımları değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık görülmüştür (p0.05). EDTA'ya göre CHX uygulanılması EndoSequence BC Sealer kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımını bir miktar artırmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05). Kullanılan son yıkama solüsyonlarına göre Smartpaste bio kök kanal patının bağlanma dayanımları değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık görülmüştür (p0.05). EDTA'ya göre CHX uygulanılması Smartpaste bio kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımını bir miktar artırmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of irrigating solutions on the adhesion of different root canal sealers to human root canal dentin. 248 freshly extracted permanent human maxillar central teeth were used in this study. Root canals were prepared with using RaCe rotary files. In Group I canals were irrigated with 2 mL 5% NaOCl at each change of instrument and received a final flush with 5 mL 17% EDTA, in Group II canals were irrigated with 2 mL 1,3% NaOCl at each change of instrument and received a final flush with 5 mL MTAD, in Group III canals were irrigated with 2 mL %6 NaOCl at each change of instrument and received a final flush with 5 mL QMix and in Group IV canals were irrigated with 2 ml 1,3% NaOCl at each change of instrument and received a final flush with 5 mL 17% EDTA and 5mL 2% klorheksidin glukonat. Next each main group was further subdivided into three subgroups (n=20) according to the root canal sealer type. Group Ia, IIa, IIIa obturated with Activ GP root canal obturation system, Group Ib, IIb, IIIb obturated with EndoSequence BC Sealer and gutta-percha using single cone technique, Group Ic, IIc, IIIc obturated with Smartpaste Bio root canal sealer and gutta-percha using single cone technique. The specimens were placed immediately at 37oC and 100% humidity for a week. Two piece of 2.00 ± 0.05 mm thick slices from obturated root canals were prepared from the coronal third of each root using a low speed saw.The push- out force was applied in an apicocoronal direction until bond failure occurred, which was manifested by extrusion of the obturation material and a sudden drop along the load deflection. The force was recorded by using Nexygen data analysis software (LIyod Instruments Ltd). The maximum failure load was recorded in Newtons and was used to calculate the push- out bond strength in Megapascals (MPa). For SEM analysis five teeth from each group was seperated longitudinally and the adaptation within the root canal filling materials and dentin walls was examined. Statistical analysis of the data showed that intra group evaluation for final irrigation solution was not statistically significant (p>0,05). Considering final irrigation solutions, a statistically significant difference between values of bond strength for Activ GP was observed (p0.05). In comparison to EDTA, CHX increased the amount of the resistance for Activ GP root canal sealers although it's not statistically significant (p>0.05). Considering final irrigation solutions, statistically significant difference was found between bond strength values of EndoSequence BC root canal sealer (p0.05). In comparison to EDTA, CHX increased the amount of the resistance for Smartpastebio root canal sealers although it's not statistically significant(p>0.05).