Radyoterapi alan baş boyun kanserli hastaların yaşadıkları semptomların belirlenmesi
Determination of the head and neck cancer symptoms in radiation therapy thei̇r pati̇ents
- Tez No: 359581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma, radyoterapi alan baş boyun kanserli hastaların yaşadıkları semptomların belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıl-mıştır. Araştırma, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi radyasyon onkolojisi bölümüne başvuran 47 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, radyoterapi ortası, radyo-terapi bitimi ve radyoterapi bitiminden 1 ay sonraki dönemde Memorial Semptom Değerlendirme ölçeği (MSDÖ) ve literatüre dayalı oluşturulan bireysel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler, yüzde-lik, ortalama, Mann Whitney U Test ve Bonferroni Düzeltmeli Kruskal Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucuna göre MSDÖ GDİ, MSDÖ fiziksel, MSDÖ psikolojik ve TMSDÖ ortalamalarının RT bitiminde yüksek oranlar-da olduğu ve RT bitiminden 1 ay sonraki dönemde de azaldığı belirlenmiş-tir.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine the symptoms of the patients with head and neck cancers receiving radiotherapy. This research was performed with 47 patients applying to the departments of Radiation Oncology in both Samsun Education and Research Hospital and Ondokuz Mayıs University Hospital. The data in the research were collected via Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS) and personal data form based on literature during the middle of the radiation therapy, when the therapy ended and in the period after 1 month passed over the end of the therapy. In the evaluation of the data, percentile calculation, mean, Mann Whitney U Test and Bonferroni Adjusted Kruskal Wallis H Test were utilized. According to the results of the research; at the end of the therapy with head and neck cancer, the avarage of MSAS-GDI (Global Distres Indeks), MSAS-physical, MSAS-psychological and Total Memorial Symptom Assessment Scale (TMSAS) were found to higher and after 1 month passed over the end of the therapy, the average of MSAS subscale reduced.