Bitkisel boyarmadde çözeltileriyle yün ve ipeğin boyanması ve yün boyamada adsorpsiyon izotermlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 35962
  2. Yazar: HALUK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ TEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, yirmialtı çeşit boya bitkisinden ayrı ayrı su ile özütlenen boyarmadde çözeltileri ve farklı mordanlar kullanılarak yün ve ipek elyaflar boyanmıştır. Ayrıca özütlenen boyarmaddelerin farklı derişimli çözeltileri, belirli miktarda yün ile muamele edilerek herbir boya bitkisine ait adsorpsiyon izotermleri elde edilmiştir. Bu izotermlerin Nernst tipine uygunluğu görülerek Nernst sabitleri belirlenmiş ve izotermler yorumlanmıştır. Bunun yanı sıra, reçetesi ve koşulları belli, büyük çoğunluğu yüksek haslık değerlerine sahip, endüstriyel ölçekte kullanılabilen altıyüze yalan boyanmış yün ve ipek örnekleri içeren bir renk katalogu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the wool and silk fibers were dyed by using dyestuff solutions extracted with water separately from twenty-six various dye vegatables and different mordants. In addition to this, the extracted dyestuff solutions in various concentrations treated with certain amount of wool and adsorption isotherms belonging to each dyeing vegatables were obtained. When these isotherms were seen suitable to the Nernst equation, the Nernst constants were determined and their isotherms were interpreted. Besides of these, colour catalog which contains approximately six hundred dyed wool and silk samples were obtained. It is applicable in industrial scale, with high fastness and also their optimum conditions were determined.