Aktiflenmiş bentonitlerin katalizörlüğünde hidroksipropil akrilat esterinin sentezi
- Tez No: 35963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUREDDİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
vıı ÖZET flkrilat esterleri, poliakrilatların sentezinde monomer olarak kullanılır. Poliakrilatlar, çok değişik ve çeşitli alanlarda kullanıldığından oldukça değerlidirler. Bu nedenle son zamanlarda, değişik yöntem ve katalizörlerle sentezlenmiştir. Ayrıca, bu alanda bir çok araştırmaya ve patent çalışmasında rastlanmaktadır. Hidroksipropil akrilat esterinin sentezinde, ülkemiz de yaygın olarak bulunan killer, katalizör olarak kullanıldı. Bu killer, güçlü asitlerle ve termal olarak aktifleştirildi. Bunlardan bazıları metal taşıyıcılı hale getiril dikten sonra kullanıldı. Hidroksipropil akrilat esteri; tep kime ortamından süzülerek kolaylıkla ayrılabilen heterojen katalizörlerle (Na-bent, Zr-PILC, fll-PILC, Ca-mont, Fe-bent ), akrilik asit ve propilenoksitten sentezlendi. Bu çalışmada, hidroksipropil akrilat esterinin sentezi için en uygun koşulların; akrilik asit /propilenoksit sol oranının 1:1, tepkime sıcaklığının 90°C, tepkime süresinin 4 saat ve en etkin katalizörün Fe-bent olduğu ortaya kondu. Ayrıca etkin katalizör derişiminin % 0,5, inhibitor derişimi- nin % 3 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
V1X1 SUMMARY Acrylate esters are used as monomers in the synthesis of polyacry lates. Since the polyacry lates are used in the variable aims, acrylate esters are very valuable and tried to study by different techniques and catalyst in the recent years. We have seen lots of studies and patents in this area. In the synthesis of hydroxypropy le acrylate esters, clays wich are found in our cauntry were used as catalysts. These clays were activated thermaly and by the strong acids. Some of them were converted to metal - carrier form before use. Hydroxypropyle acrylate esters were synthesized from the acrylic acid and propylene oxide by these heterojen catalysts ( Na-clays, 01-PILC, Zr-PILC, Ca-mont, Fe-clays ) which can be seperated from reaction medium easily by f i ltrat ion. In this study we are found that the optimum condition for synthesis of hydroxypropyle acrylate esters were in the following: i) The most effective catalyst was Fe-clay ii) Reactan temperature was 90°C iii) Reaction duratron was 4 hour iv) Acrylic acid' propylene oxide mole ratio was 1:1. Under these conditions, catalyst and inhibitor concentrations were 0,5% and 3% respectively.