Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında etkenlerin ve risk faktörlerinin retrospektif incelenmesi
A retrospective analysis of agent and risk factors in skin and soft tissue ınfections
  1. Tez No: 359641
  2. Yazar: EMRE HORUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deri yumuşak doku enfeksiyonları, klinik tanısı ve tedavisi kolay olmasına rağmen eşlik eden hastalıklara, immun sisteme, enfeksiyon odağının anatomik yerine, etken mikroorganizmanın virülansına ve antibiyotik direncine göre ciddi morbiditeye neden olabilir, özellikle yaşlı ve immünyetmezlikli hastalarda mortal seyredebilir. Ayrıca komplike deri yumuşak doku enfeksiyonları ile sağlık bakımı ile ilişkili deri yumuşak doku enfeksiyonlarında risk faktörlerini bilmek tedaviyi planlamak açısından klinisyene fayda sağlar. Çalışmamızda hastanemize yatarak tedavi edilen deri ve yumuşak doku enfeksiyonlu hastaların klinik özellikleri, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının klinik tipleri, bu enfeksiyonlardan izole edilen etken mikroorganizmalar, komplike deri yumuşak doku enfeksiyonu ve sağlık bakımı ile ilişkili deri yumuşak doku enfeksiyonu gelişmesindeki risk faktörleri araştırıldı. Ayrıca kronik hastalıklar, klinik özellikler ve eşlik eden bazı özel durumlar açısından
Özet (Çeviri)
Although being easy to clinically diagnose and treat, skin and soft tissue infections can cause serious morbidity and mortality especially in the elderly and immunocompromised patients due to comorbidities, anatomical localization of the infection, virulence factors and antibiotic resistance of microorganism. In addition, knowing the risk factors can be beneficial for the clinician in terms of treatment planning in complicated skin and soft tissue infections and soft tissue infections associated with health care. In our study, clinical features, clinical types of skin and soft tissue infections, the causative microorganisms isolated from these infections and risk factors of complicated skin and soft tissue infections in soft tissue infections associated with health care in inpatients with skin and soft tissue infections were investigated. In addition,