Perkutan nefrolitotomi (PNL)'de charlson komorbidite endeksinin clavien komplikasyon skalasi üzerine etkisi
The effect of charlson's comorbidity ındex on clavien-dindo classification system in percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 359642
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKDUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Perkutan nefrolitotomi (PNL), renal taş hastalığı tedavisinde popülaritesi gittikce artan, güncel bir tedavi yaklaşımıdır. Sıkça uygulanan ve çeşitli komplikasyonları görülen PNL ile ilgili çok sayıda merkezden araştırma sonuçları bildirilmektedir. Bu nedenle, hastaların bilgilendirilmesi ve komplikasyonların derecelendirilmesi bakımından standartizasyon gerekli görünmektedir. Bu amaçla Clavien Derecelendirmesi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sınıflama daha önce üroloji uygulamasında laparoskopik canlı donör nefrektomi, laparoskopik radikal prostatektomide, transüretral prostatektomide ve çok yakın bir tarihte perkutan nefrolitotomide kullanılmıştır. Hastaların komorbid durumlarının yaşamsal öneminin vurgulanması ardından Charlson Komorbidite Endeksi oluşturulmaya çalışılmıştır. Yaşla birlikte hastalarda oluşan fizyolojik değişikliklerin operasyon komplikasyonlarına etkisi çeşitli çalışmalarda incelenmiştir. Bu bağlamda bizde kliniğimizde yapılan PNL operasyonları sonrası gelişen komplikasyonlara, olguların yaşlarını da göz önüne alarak komorbid durumlarının etkisini bulmaya çalıştık. Çalışmamızda, Haziran 2002 ile Haziran 2012 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında PNL uygulanan 360 hastanın preoperatif komorbiditeleri Yaşa Göre Düzeltilmiş Carlson Komorbidite İndeksi ve post operatif komplikasyonları Clavien Derecelendirme Sistemi kulanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak baktığımızda; olguları, yaşları da dikkate alınarak Yaşa Göre Düzeltilmiş Charlson Komorbidite İndeksine göre, kaliks giriş yerleri ve ASA risk grupları da göz önüne alarak değerlendirdiğimizde, majör postoperatif komplikasyon oranları arasında anlamlı fark izlemedik. Bu bağlamda hastaların preoperatif komorbiditelerinin PNL operasyonu için majör bir risk faktörü oluşturmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Percutaneous Nephrolithotomy (PNL) has been a recent and popular procedure for the treatment of renal stones. The data about PNL, that is widely applied and having various complications, have been obtained from several medical centers. Therefore, the standardization is required for informing the patients and determining or differentiating the degrees of complications. The Clavien-Dindo Classification used in laparoscopic live‐donor nephrectomy, laparoscopic radical prostatectomy, transurethral trostatectomy and recently in percutaneous nephrolithotomy is widely and frequently used today. Having stressed the vital importance of comorbid conditions, The Charlson's Comorbidity Index has been formed. The impact of physiologic changes in patients based on their ages to the operation complications have been investigated in many studies. In this context by taking the ages of patents into account, we have tried to figure out the impact of comorbid conditions on complications identified after PNL operations in our clinic. In this study, the preoperative comorbidities of 360 patients, who had undergone a PNL procedure at the Department of Urology, Bülent Ecevit University, Faculty of Medicine between June 2002 and June 2012, have been evaluated by the Charlson's Comorbidity Index age-adjusted and their postoperative complications using the Clavien-Dindo Classification System. As a result, we have not observed a significant difference between the ratios of postoperative complications, taking into account the caliceal entry and ASA risk profile. Therefore, we think that the recognized preoperative comorbidities are not risk factors for PNL procedures and operations.